ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Mesiace Pluta hovoria o cudzích svetoch

12.7.2012 00:54:26 | Q
NASA, Science Now, M. Showalter | Počet zobrazení: 2000x

Či už Pluto je alebo nie je planétou, jeho mesiace nám toho môžu veľa napovedať o tom, ako obiehajú iné planetárne telesá okolo vzdialených hviezd. Nová počítačová simulácia založená na pohybe satelitov Pluta nielen, že určila hmotnosť týchto dvoch mesiacov, ale takisto predpovedá, že planéty okolo dvojhviezd majú medzi sebou väčšie vzdialenosti ako planéty okolo osamelých hviezd, takých, ako je naše Slnko.

 

Kedysi bolo Pluto považované za osamelý objekt na okraji našej Slnečnej sústavy. Teraz sú ale už známe jeho štyri mesiace. Prvý bol objavený Charon v roku 1978. Hubblov vesmírny teleskop spozoroval v roku 2005 ďalšie dva mesiace, ktoré boli pomenované Nix a Hydra a ktoré obiehajú za Charonom. Najnovší mesiac Pluta objavili astronómovia v roku 2011.
Andrew Youdin, Kaitlin Kratter a Scott Kenyon z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics teraz analyzujú najnovšie nájdený mesiac, ktorý ešte nemá meno. Je z mesiacov Pluta najmenší a pohybuje sa medzi obežnými dráhami Nixu a Hydry.

Youdin, ktorý použil počítač na simulovanie pohybu tohto mesiaca počas posledných 30 miliónov rokov, aby zistil jeho vlastnosti, hovorí, že čím sú Nix a Hydra masívnejšie, tým silnejšie tento mesiac postrkujú. Aj keď hmotnosť Nixu a Hydry nie je taká, aby svojou gravitáciou roztrhali tento mesiac, Nix a Hydra stále môžu byť niekoľkokrát masívnejšie ako Phobos, väčší mesiac Marsu. Ak by boli ľadové, mohli by mať priemer približne 46 a 56 kilometrov.

Nix, Hydra a nový mesiac v skutočnosti neobiehajú okolo Pluta, ale obiehajú stredu hmotnosti Pluta a Charona, keďže Charon má až 12 % hmotnosti Pluta. Preto Pluto a Charon predstavujú systém podobný dvojhviezde a v tomto prípade ich ďalšie tri mesiace obiehajú ako planéty okolo dvojhviezdy. Minulý rok NASA objavila prvú potvrdenú planétu obiehajúcu okolo dvojhviezdy Kepler-16.

Simulácie mesiacov Pluta majú preto význam pre planetárne systémy okolo dvojhviezd. Youdin hovorí, že stabilita je oveľa delikátnejšia ako pri obiehaní len okolo jednej hviezdy. Aby bola takáto slnečná sústava stabilná počas dostatočne dlhej doby, musia byť vzdialenosti medzi planétami väčšie.

NASA ešte nenašla dvojhviezdu s viac ako jednou planétou, avšak Daniel Fabrycky z University of California hovorí, že takýto objav určite príde a že Youdin a jeho tím spravili definitívnu predpoveď, ktorú teleskop Kepler buď potvrdí, alebo vyvráti. Hovorí, že podľa tejto predpovede nemáme očakávať od planét v binárnych slnečných sústavách rovnaké vlastnosti ako od planét obiehajúcich okolo jednej hviezdy.

Vesmírna loď New Horizons patriaca NASA dosiahne Pluto v roku 2015 a overí predpovede o Nixe a Hydre. Aj iniciálky tejto misie (NH) boli jedným z dôvodov, prečo Nix a Hydra dostali mená, ktoré dostali.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,32
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.