Umelé hmoty s pevnosťou ocele, ktoré sú navyše ekologické

12.7.2012 01:04:32 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3549x

Keďže dnešné skládky sú preplnené vyradenými umelými hmotami, vedci pracujú na alternatívnych materiáloch rozložiteľných v prírode, ktoré by znížili znečistenie. Vedcom z Tel Aviv University sa teraz podarilo dať umelým hmotám, prijateľným pre životné prostredie, úplne nový rozmer a zároveň ich spraviť silnejšími než kedykoľvek predtým. Moshe Kol a jeho tím z TAU School of Chemistry vyvíjajú extrémne silný druh polypropylénu – jednej z najbežnejšie sa vyskytujúcich umelých hmôt – ktorý má potenciál nahradiť oceľ a iné materiály vo výrobkoch každodennej potreby. Toto by mohlo mať dlhodobý vplyv na viaceré druhy priemyslu, ako napríklad výrobu áut, kde by umelohmotné súčiastky mohli nahradiť kovové.

 

Podľa Kola odolné umelé hmoty spotrebujú menej energie pri výrobe a majú aj niekoľko ďalších výhod. Ak by polypropylénové autosúčiastky nahradili oceľové, autá by boli ľahšie, a tým by spotrebovali menej benzínu. Keďže táto umelá hmota je lacná, poskytla by výrazne ekonomickejšiu výrobnú alternatívu.

Napriek tomu, že sú umelé hmoty rozložiteľné v prírode veľmi sľubnou oblasťou výskumu, zatiaľ nedosiahli odolnosť a silu bežných umelých hmôt, ako je klasický polypropylén. Kol si myslí, že riešenie by mohlo byť v katalyzátoroch, t.j. chemikáliách, ktoré umožňujú ich výrobu.

Umelé hmoty sa skladajú z veľmi dlhých reťazcov zvaných polyméry vytvorených z jednoduchých častí poskladaných do opakujúcej sa štruktúry. Polymerizačné katalyzátory sú zodpovedné za spájanie týchto častí a vytvárajú polymérový reťazec. Čím je lepší katalyzátor, tým usporiadanejší a pravidelnejší je reťazec, čo vedie k umelej hmote s vyššou teplotou topenia a väčšou pevnosťou a odolnosťou. Toto je dôvod, prečo je katalyzátor významnou časťou výroby umelých hmôt.

Kolovi a jeho tímu sa podarilo vytvoriť nový katalyzátor pre proces výroby polypropylénu, čím vytvorili najpevnejšiu verziu tejto umelej hmoty akú kedy niekto vytvoril. Vysvetľuje, že každý používa tie isté stavebné časti, takže kľúčovým je použitie rozdielnych prístrojov na ich spájanie. S ich katalyzátorom sa týmto vedcom podarilo vyrobiť najpravidelnejší polypropylén aký bol kedy vytvorený.

Predpokladá sa, že v roku 2020 by spotreba umelých hmôt mala dosiahnuť 200 miliónov ton ročne. Kol tvrdí, že vzhľadom na to, že tradičné umelé hmoty nie sú ekologické, je dôležité myslieť kreatívne a produkovať tieto materiály, ktoré sa stali súčasťou každodenného života, tak ekologicky ako sa len dá. Kolov polypropylén, ktorý je lacnejší a efektívnejší na výrobu, je dobrou správou pre ekologickú výrobu a mohol by byť revolúciou pre priemysel. Trvácnosť tejto umelej hmoty bude mať za následok výrobky, ktoré budú potrebovať menej údržby a vydržia byť funkčné dlhšiu dobu.

Okrem autosúčiastok vidí Kol pre tento materiál niekoľko ďalších využití, vrátane vodných potrubí, ktoré by mohli šetriť vodu. Pitná voda je tradične vedená do domácností oceľovými a cementovými potrubiami. Tieto potrubia zvyknú praskať, čím dochádza k plytvaniu vody. Takisto sú veľmi ťažké, čo znamená, že ich výmena je náročná a drahá.

Kol vysvetľuje, že umelohmotné potrubia potrebujú výrazne menej materiálu a vážia desaťkrát menej ako oceľ a stokrát menej ako cement. Výmena oceľových potrubí za umelohmotné sa stáva čoraz bežnejšou a vývoj umelých hmôt tento proces spraví ešte ekologickejším.

originál článku