ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Objavili podprsenku starú 600 rokov

23.7.2012 09:33:19 | Q
Universitz Innsbruck, Phzsorg | Počet zobrazení: 2758x

Revolučný objav mení históriu spodnej bielizne. Ženy nosili podprsenky už pred 600 rokmi.

 

Vedci z Univerzity v Innsbrucku uviedli, že v rakúskom zámku objavili štyri plátenné podprsenky zo stredoveku. Tento objav je pre odborníkov na módu prekvapením, pretože sa predpokladalo, že podprsenka má len niečo vyše sto rokov, pričom predtým ženy používali nepohodlný korzet. Teraz sa zdá, že podprsenka existovala ešte pred korzetom, ktorý nahradila opäť vynájdená podprsenka. Jeden kus podľa odborníkov vyzerá „presne ako dnešná bielizeň“. Hoci boli plátenné kusy oblečenia odhalené už v roku 2008, doteraz sa nevedelo o ich pôvode.

Výskum nálezov a uhlíkové datovanie trvali nejaký čas. Beatrix Nutzová, ktorá bola zodpovedná za výskum, o nich informovala minulý rok vo svojej prednáške, na verejnosť sa však dostali až nedávno vďaka časopisu BBC History.

Nález je podľa odborníkov revolučný, pretože naznačuje, že podprsenku nosili ženy už pred 600 rokmi, teda ešte skôr, ako začalo byť hlavným trendom úzke a nepohodlné oblečenie, ktoré pretrvalo storočia. V tirolskom zámku Lemberg tiež našli kus bielizne, ktorý nápadne pripomína dnešné nohavičky. „Neverili sme si,“ povedala Nutzová. „Podľa našich informácií podprsenka v 15. storočí neexistovala.“ Univerzita vyhlásila, že štyri podprsenky sa nachádzali medzi 2700 kusmi oblečenia.

Podprsenky neboli len funkčné. Boli ozdobené čipkou a ornamentmi, takže mali tiež prinášať potešenie nápadníkovi.

Maľby z tej doby ukazujú vonkajšie kusy odevu a neodhaľujú, čo ženy nosili pod ním. Ženy neskôr začali experimentovať s podprsenkami v 19. storočí, kedy zaznamenali aj prvý moderný patent na podprsenku. Spodný kus bielizne z rakúskeho zámku patril podľa Nutzovej mužovi. Ženy v tom čase pod sukňami nič nenosili a spodná bielizeň bola vyjadrením mužskej dominancie a sily. Stredoveké maľby často ukazujú muža a ženu bojovať o spodnú bielizeň v symbolickom zápase o dominanciu v rodine.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,80
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.