ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Sviežosť mentolu je možné dosiahnuť novou chemickou metódou

25.7.2012 09:01:51 | * q
| Počet zobrazení: 2846x

Ľudia si málokedy uvedomujú, ale drvivá väčšina vôní v kozmetických prípravkoch a ďalších koncových spotrebiteľských výrobkoch, nemá len prírodný základ. Dôvod je jednoduchý. Neexistuje toľko primárnych prírodných zdrojov, aby dokázali nasýtiť súčasný svetový trh.

 

Veľká časť kozmetických, potravinárskych a hygienických prípravkov má mentolovú arómu – napríklad zubné pasty, žuvačky, masti alebo cukríky. Obľúbenosť mentolu spočíva predovšetkým v chladivom pocite. Vzniká tým, že sa mentol viaže na termoreceptory v koži, alebo na sliznicu, ktoré registrujú okolitú teplotu. Ak sa mentol naviaže na receptor chladu, spôsobí rovnaký nervový podnet ako studená voda. Iné aromatické látky môžu naopak aktivovať receptory tepla. Najlepším príkladom je rastlinný alkaloid kapsaicín, ktorý je zložkou čili papričiek. Ten sa viaže na receptory tepla a vyvoláva u človeka pocity horúčavy. To je dôvod nášho potenia pri konzumácii ostrých jedál.

Súčasná ročná spotreba mentolu prekračuje 25 000 ton, t.j. množstvo, ktoré nie je v prírode k dispozícii. Prírodný mentol možno získať z mäty roľnej (botanicky Mentha arvensis). Avšak rastlinná výroba má svoje nedostatky: okrem už zmienených nedostatočných výnosov z úrody, sú to predovšetkým klimatické výkyvy, preto je syntetická výroba mentolu datovaná už od roku 1973. Chemickou terminológiou je mentol cyklickým uhľovodíkom, ktorý pri izbovej teplote zotrváva v pevnom skupenstve a je bezfarebný.

Ale i skoršie chemické metódy výroby mali svoje nedostatky – buď sa metóda zakladala na zložitej, mnohostupňovej syntéze, alebo pri výrobe vznikol nielen žiadaný, v prírode sa vyskytujúci tzv. L – mentol, ale taktiež vedľajší produkt označujúci sa ako D – mentol (hoci je variant tej istej molekuly, nemá porovnateľné účinky s „klasickým“ mentolom); D – mentol sa musel komplikovane a nákladne odstraňovať.

Chemická spoločnosť BASF však objavila novú metódu výroby mentolu použitím aromatického citralu. „Jedným z kľúčových prvkov novej metódy je tzv. asymetrická hydrogenácia,“ hovorí Dr. Rocco Paciello, vedec z výskumného tímu BASF. „Vyvinuli sme preto špeciálny a vysoko efektívny katalytický systém, ktorý sa stará o to, aby z citralu vzišiel práve len jeden jediný optický antipód.“ Z tohto medziproduktu potom následne vzniká L – mentol. Nový výrobný postup má ešte jednu výhodu: jedná sa o kontinuálny proces, do ktorého a z ktorého sú neustále pridávane a odoberané nové látky, takže nevznikajú žiadne časové oneskorenia. Nešetrí sa preto len čas, ale i surovinový materiál. Spoločnosť BASF toto leto spúšťa novú výrobnú prevádzku v centrálnom Ludwigshafene, ktorý sa špecializuje na výrobu mentolu na základe novej metódy, aby uspokojila neustále narastajúci dopyt po tejto aróme.

Pre spoločnosť Givaudan, celosvetovo najväčšieho výrobcu aróm a vonných látok, ktorý zásobuje celý rad kozmetických a potravinárskych firiem, je kontinuita výrobného postupu a kvalita získaného mentolu rozhodujúca. „Mentol je s veľkou pravdepodobnosťou najvýznamnejšou látkou v ústnej hygiene. Je takmer vo všetkých zubných pastách alebo ústnych vodách a zaisťuje náš čerstvý dych a príjemný pocit v ústach,“ podotýka Clare Collet-Williams, vedúca Oral Care spoločnosti Givaudan UK Ltd. „Pre nás je absolútnou nevyhnutnosťou, aby bol mentol k dispozícii neustále v dostatočnom množstve,“ zdôraznila ďalej Clare Collet-Williams. Nová metóda BASF túto požiadavku zabezpečuje. Vyrába čistý a prírodne identický mentol v dostatočnom množstve nielen pre produkty ústnej hygieny, ale taktiež pre parfumy, chladiace masti či dokonca do omáčok na grilovanie.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,76
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.