ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prvá fotografia tieňa jediného atómu

14.8.2012 17:00:32 | Q
Griffith University, Science Daily | Počet zobrazení: 4648x

Tím vedcov z Austrálie prvýkrát odfotil tieň jediného atómu. Dave Kielpinski z Griffith University hovorí, že dosiahli absolútny limit v mikroskopii. Nič menšie ako atóm sa nedá pozorovať s využitím viditeľného svetla. Kielpinski tvrdí, že chceli zistiť, koľko atómov je potrebných na vrhanie tieňa. Zistili, že stačí jediný.

 

Tento úspech bol dosiahnutý mikroskopom so supervysokým rozlíšením, ktorý spravil tieň dostatočne tmavým, aby sa dal pozorovať. Udržanie atómu v pokoji počas fotografovania je síce ťažké, no nebola na to potrebná žiadna nová technológia. Atóm bol izolovaný v komore a držaný na správnom mieste elektrickými silami.

Kielpinski a jeho tím uväznili jednotlivé atómové ióny yterbia a vystavili ich špecifickej vlnovej dĺžke svetla. Pod týmto svetlom atóm vrhal tieň na detektor a digitálny fotoaparát tento tieň potom odfotil. Práve použitím mikroskopu s extrémne vysokým rozlíšením bolo podľa Kielpinského možné zaostriť obraz na menšiu plochu, čo malo za následok vytvorenie tmavšej fotografie, v porovnaní s minulými pokusmi, v ktorej sa dal tieň ľahšie rozpoznať.

Precíznosť tohto procesu je ťažko predstaviteľná. Ak by sa vlnová dĺžka svetla svietiaceho na atóm zmenila len o jednu miliardtinu tieň by nebol viditeľný.

Spoluautor štúdie, Erik Streed, povedal, že tento objav bude mať ďalekosiahly prínos. Vraví, že takéto experimenty nám pomáhajú overiť si poznatky atómovej fyziky a môžu byť prínosom aj pre vývoj kvantových počítačov. Takisto sa dá uvažovať aj o prínose pre biomikroskopiu. Streed ďalej hovorí, že vďaka tomu, že sme teraz schopní predpovedať ako tmavý má jeden atóm byť, čiže koľko svetla absorbuje na vytvorenie tieňa, môžeme merať, či mikroskop dosahuje maximálny kontrast, ktorý umožňujú fyzikálne zákony.

Streed tvrdí, že toto je dôležité, ak sa chceme pozrieť na veľmi malé a krehké biologické vzorky, ako DNA, kde prílišné vystavenie UV svetlu alebo Röntgenovým lúčom by mohlo daný materiál poškodiť. Teraz vraj môžeme predpovedať, koľko svetla je potrebného na pozorovanie procesu vo vnútri buniek pri optimálnych mikroskopických podmienkach bez prekročenia hranice zničenia vzorky.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,78
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.