Udeľovanie slovenských počítačových „Oskarov“ 2012

1.10.2012 11:14:51 | * q
| Počet zobrazení: 4058x

– Na spoločenskom večere IT GALA sa vo štvrtok 27. 9. 2012 odovzdávali prestížne ocenenia IT OSOBNOSŤ, IT FIRMA a IT PROJEKT roka 2012. Ceny udeľuje neformálne združenie slovenských žurnalistov a členov profesijných združení v oblasti informačných technológií a telekomunikácií. Tradícia udeľovania týchto prestížnych ocenení pokračuje už dvanásty rok. Cieľom je oceniť odborné a manažérske úsilie osobností a firiem pôsobiacich v oblasti informačných technológií a telekomunikácií, oceniť najvýznamnejšie projekty, realizované v danom roku. Odborná komisia zostavila aj tento rok širšiu nomináciu viac ako 150 osobností, firiem a projektov z oblasti informačných technológií a telekomunikácií. Na základe údajov z informačných dotazníkov porota hlasovaním zostavila užšie nominácie piatich osobností, piatich firiem a piatich projektov bez určenia poradia.

 

V kategórii IT OSOBNOSŤ roka 2012 sa víťazom stal prof. RNDr. Ľudovít Molnár, DrSc., profesor, bývalý dekan Fakulty informatiky a informačných technológií STU Bratislava. Jeho meno je späté s bohatou vedecko-pedagogickou činnosťou, účasťou na tvorbe viacerých strategických materiálov rozvoja vedy a vzdelávania v SR, s členstvom v množstve významných vedeckých a odborných výborov, v inštitúciách, vedeckých radách, je aj autorom mnohých učebníc a skrípt. Patrí k pionierom rozvoja výskumu a vzdelávania v oblasti počítačov a ich využívania u nás. Vytvoril koncepciu zamerania na tvorbu programových systémov a umelej inteligencie študijného odboru elektronické počítače. Podieľal sa na koncepcii nového študijného odboru informatika. Zaslúžil sa o medzinárodnú akreditáciu študijného odboru informatika, realizovanú IEE, ako jediného študijného odboru v bývalom Československu. Zaviedol takmer 20 predmetov z oblasti informatiky na EF STU a rozhodujúcim spôsobom sa zaslúžil o vznik FIIT STU.

V kategórii IT FIRMA roka 2012 sa víťazom stala spoločnosť Softec, s. r. o. Medzi unikátne produkty či služby patria napríklad riešenie na odhaľovanie podvodov (Fraud Management System), vlastné riešenie Business Intelligence s názvom Softec Invenio, riešenie na podporu komplexnej finančnej analýzy klienta a aplikácie na podporu riadenia predajných sietí maklérskych spoločností. Exportné tržby spoločnosti boli výlučne z predaja vlastných služieb, pričom tento vývoz bol s vysokým podielom pridanej hodnoty (83 %) na tržbách. Spoločnosť Softec má zavedený unikátny koncept vzdelávania, ktorý je postavený na tzv. expertných centrách (EC). Náklady na vzdelávanie pracovníkov dosiahli 547-tisíc eur. Softec úzko spolupracuje s akademickou sférou. Aktuálna aktivita, ktorú rozvíjajú, je snaha o účasť na európskom projekte Circulate, zameranom na podporu vzdelávania v oblasti fyzikálnych a prírodných vied. Spoločnosť je držiteľom množstva ocenení. Členstvom v odborných organizáciách sa snaží pozitívne ovplyvniť dianie v sektore IT na Slovensku.

V kategórii IT PROJEKT roka 2012 ocenenie tento rok nezískal ani jeden projekt. Čestné uznanie dostal projekt Informačný systém služieb zamestnanosti od spoločnosti Atos IT Solutions and Services, s.r.o., a projekt Darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk od spoločnosti 4people, n. o.

Projekt Informačný systém služieb zamestnanosti od spoločnosti Atos IT Solutions and Services, s.r.o., priniesol zlepšenie procesov na ústredí a úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny. Išlo o odbúranie opakovanej evidencie údajov o klientovi do jednotlivých produkčných systémov, automatizáciu výmeny údajov medzi úradmi navzájom, ako aj s ústredím, automatizáciu výmeny údajov s ďalšími externými systémami, existujúce centrálne úložisko a spracovanie údajov, automatizované spracovanie štatistických výstupov a prognóz, náhradu za 9 pôvodných distribuovaných a izolovaných systémov a centralizáciu a konsolidáciu asi 600 databáz zdrojových systémov.

Inovatívnosť služby ĽudiaĽuďom.sk od spoločnosti 4people, n.o., spočíva v jej otvorenosti, čo znamená, že ktokoľvek si môže zaregistrovať výzvu (žiadosť o podporu), ktorú pred publikovaním neschvaľuje nijaký orgán prevádzkovateľa portálu. Portál je projektovaný ako samostatný ekosystém. O úspešnosti výzvy rozhodujú sami používatelia. Príjemca si hľadá na portáli overovateľa, výzvu hodnotia aj návštevníci portálu, komentujú ju darcovia a predovšetkým od príjemcov sa očakáva, že budú priebežne informovať o svojich úspechoch a postupe. Projekt nie je kópiou existujúcich podobných stránok, je jedinečný aj v tom, že vznikol na základe skúseností a komunikácie odborníkov z tretieho sektora a prostredia IT v SR. Služba prináša do prostredia charity a filantropie novú dimenziu transparentnosti, pričom darcovia majú absolútny prehľad o využití ich podpory.

O nomináciách rozhodla komisia zostavená z IT novinárov a zástupcov profesijných IT organizácií v zložení: Juraj Sabaka (ITAS), Boris Tytykalo (SITA), Jozef Šupšák (eFOCUS), Ondrej Macko (PC REVUE), Martin Valášek, Ján Šebo (CTF), Filip Hanker (Živé.sk), Ivan Kopáčik (ISACA), Ľuboslav Lacko (ITNEWS.sk) a Martin Drobný (INFOWARE).

Ocenenia IT OSOBNOSŤ, IT FIRMA a IT PROJEKT roka 2012 boli udelené 27. septembra 2012 na slávnostnom večere IT GALA. Výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT SUMMIT a IT GALA organizujú ITAS, PC REVUE a INFOWARE.