ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Skok z vesmíru

17.10.2012 08:08:51 | * q
space.com | Počet zobrazení: 2924x

Rakúsky profesionálny parašutista a B.A.S.E. jumper Felix Baumgartner zoskočil z ozónovej vrstvy. Padal rýchlejšie, ako je rýchlosť zvuku.

 

15. októbra sa v čase 17.30 SEČ Felix Baumgartner odlepil s balónom od pôdy Roswellu v Novom Mexiku a dve a pol hodiny stúpal do výšky 38 800 m. Bolo to o 2500m viac, ako odborníci čakali. Touto letovou výškou prekonal svetový rekord v najvyššom lete héliovým balónom s posádkou, ktorý v roku 1960 vytvoril Felixov mentor Joseph Kittinger s výškou 31 333 metrov. Baumgartner vyliezol z kabíny a krátko na to o 20:07 SEČ zoskočil. Takto prepísal ďalší rekord: najvyšší zoskok padákom. Trvalo mu štyridsať sekúnd, aby jeho telo prekročilo 1 MACH (1173 km/h), a teda vytvoril tretí svetový rekord v dosiahnutí najvyššej rýchlosti počas voľného pádu. Počas neho sa dostal do problému, keď neovládateľne rotoval, čo mohlo mať fatálne následky. Telo pri páde musí byť stabilizované, inak hrozí možnosť, že sa padák pri otvorení nerozvinie správne. Baumgartner ako skúsený skokan svoju polohu upravil a udržal až do rozbalenia padáku.
Podľa priebežných oficiálnych správ kaskadér dosiahol maximálnu rýchlosť niečo nad jeden mach. V nižších vrstvách atmosféry mu rýchlosť odobral väčší odpor vzduchu. Felix plánoval prekonať ďalší Kittingerov rekord v dĺžke voľného pádu ( 4 minúty a 36 sekúnd ), avšak nepodarilo sa mu to, lebo padák otvoril o 15 sekúnd skôr. V čase 20:16 SEČ bezpečne pristál na zem Nového Mexika. Baumgartner sa na skok pripravoval sedem rokov, dvakrát musel byť jeho zoskok zrušený kvôli počasiu. Realizáciu jeho životného sna sponzorovala spoločnosť Red Bull, a samotný projekt niesol meno Red Bull Stratos. Rozpočet projektu nebol verejne oznámený, ale podľa médií sa náklady vyšplhali do výšky 50 miliónov eur.
Kapsulu s Felixom, ktorú balón vyniesol do stratosféry, vyprojektovali technickí špecialisti zo Sage Heshire Aerospace v Kalifornii. Tento zoskok má prínos aj pre medicínske účely a pre štúdium ľudských schopností v extrémnych výškach a vesmíre. Celé dianie si mohli diváci pozrieť na youtube.com. Vysielanie pre verejnosť bolo oneskorené o 20 sekúnd, to v prípade, ak by sa počas zoskoku stala nehoda.

picture
 
Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,12
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.