ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Teleskop pozoruje tmavú hmotu

4.6.2007 12:30:32 | Q
Nature | Počet zobrazení: 1554x

Triangulačná technika zaznamenala objekt na okraji našej galaxie.

 

Astronómovia použili teleskopy na Zemi a vo vesmíre a určili presnú pozíciu mysteriózneho, tmavého objektu na vonkajšom okraji našej galaxie. Práca môže byť dôležitým krokom k pochopenie tzv. tmavej hmoty – záhadného materiálu, ktorý vypĺňa asi štvrtinu celého vesmíru.

Vedci sa domnievajú, že väčšina tmavej hmoty sa skladá zo subatomických častíc, ktoré neinteragujú so skutočnými atómami. Ale asi 20% hmoty môže byť tvorených materiálom, ktorý neodráža svetlo – čiernymi dierami alebo mrakmi plynu, z ktorých sa nikdy nestane hviezda.

Podľa teórií tieto objekty narúšajú galaktické halo (svetelný kruh tvorený starými hviezdami na okraji galaxie). Označujú sa ako MACHO objekty.

Objekty MACHO môžu byť pozorované, ak prechádzajú pred niektorou z hviezd. Gravitačné pole objektu zmení svetlo hviezdy ako šošovka a hviezda sa zdá jasnejšia.

Jedno pozorovanie hovorí len o tom, že objekt MACHO je medzi vami a hviezdou, nehovorí nič o vzdialenosti. Dva pozorovacie body umožňujú vypočítať vzdialenosť podobne ako binokulárne videnie pomáha vnímať hĺbku.

V lete roku 2005 pozorovali vedci z univerzity v Columbuse viacerými teleskopmi MACHO objekt zosilňujúci jas hviezdy v blízkej galaxii – Malom Magellanovom mraku.

O pol dňa neskôr zaznamenali rozjasnenie hviezdy Spitzerovým vesmírnym teleskopom obiehajúcim okolo Zeme vo vzdialenosti 70 miliónov kilometrov. časový rozdiel bol potrebný na to, aby objekt prekonal vzdialenosť medzi spojnicou Zeme a hviezdy a spojnicou vesmírneho teleskopu a hviezdy.

Na základe tohto oneskorenia vedci vypočítali, že objekt je vzdialený asi 16 000 svetelných rokov, čiže sa nachádza v hale Mliečnej cesty. Vedci predpokladajú, že objekt je jednou z relatívne malých čiernych dier, ktoré okolo seba vzájomne obiehajú.

Astrofyzici už dávno chceli vykonať takéto meranie, teraz sa im to prvýkrát podarilo. Vesmírny teleskop musí ešte spraviť množstvo meraní, aby si vedci boli istí, odkiaľ objekty MACHO presne pochádzajú.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,80
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.