ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Roky po veľkom zemetrasení sa turecký zlom stále hýbe

1.11.2012 22:19:50 | Ján Klučár
sciencenews.org | Počet zobrazení: 2068x

Pozorovať geologické zlomy je užitočné aj dlho po veľkom zemetrasení. Pozorovaním tureckého zlomu po smrtiacom zemetrasení z roku 1999 geológovia zostavili detailný obraz pohybov zlomov po veľkých zemetraseniach.

 

Toto zemetrasenie o sile 7,4 stupňa Richterovej škály rozlomilo časť severoanatolského zlomu, a zabilo vyše 17 000 ľudí. V nasledujúcich rokoch vedci zistili, že dve časti tohto zlomu sa začali posúvať jedna cez druhú rýchlosťou asi 27 milimetrov za rok, čím pravdepodobne blízko Istanbulu narastá podzemný tlak. Ziyadin Cakir z Istanbulskej technickej univerzity povedal, že v Istanbule očakávajú v blízkej budúcnosti ničivé zemetrasenie.

Keď sa v rámci zemetrasenia jedna časť zlomu rozlomí, vypustí tlak v danej oblasti, no časť z neho prenesie na oblasti s ňou hraničiace. Blízko Istanbulu sa platňa nezlomila v silnom zemetrasení od roku 1766. Seizmológovia však očakávajú, že sa tak čoskoro stane zemetrasením minimálne 7. Stupňa Richterovej škály. Cakir a jeho tím skombinovali satelitné merania posunu zeme s terénnym výskumom, aby zmapovali vývoj situácie v časti zlomu zvanej Izmit, ktorá spôsobila zemetrasenie v roku 1999.

Pred desaťročiami vedci zistili, že zlomy ako severoanatolský alebo kalifornský San Andreas - okrem uvoľňovania energie vo veľkých zemetraseniach - sa takisto pomaly a pravidelne hýbu. Vedci však neboli schopní zistiť aký fyzický proces vo vnútri kameňa tento pohyb vyvoláva a ani ako sa tento pohyb spustí znova po tom, ako sa väčšina nahromadenej energie uvoľní počas veľkého zemetrasenia. Geológ Chris Marone povedal, že je len málo miest na Zemi, kde bol takýto proces pozorovaný.

Zemetrasenie v Izmite rozlomilo povrch počas krátkych 45 sekúnd, no aj po tomto sa zlom naďalej hýbe po dĺžke asi 60 kilometrov. Cakirov tím zistil, že tento pohyb začal hneď po zemetrasení v roku 1999 a pokračuje dodnes - toto je najdlhšie trvajúci pohyb, ktorý bol kedy po zemetrasení zaznamenaný.

Pohyb pozdĺž iných veľkých zlomov mohol byť naštartovaný podobným zemetrasením. Hĺbkové vŕtanie v zlome San Andreas ukázalo, že zlom obsahuje slabé minerály ako íly, ktoré uľahčujú vzájomný pohyb kameňa. U Izmitu sa pohyb postupne spomaľuje. Je možné, že raz sa tu dosiahne rovnovážny stav, kedy sa pohyb spomalí na minimum alebo úplne zastaví. Zatiaľ však aj naďalej tento pohyb pokračuje rýchlejšie ako pred zemetrasením z roku 1999. Geofyzička Elizabeth Hearn dodala, že tento výsledok je zaujímavý, no nie je neočakávaný.

http://www.sciencenews.org/view/generic/id/345859/description/Years_after_big_quake%2C_Turkish_fault_still_slip-sliding

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,89
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.