Cievy zo skúmavky?

5.6.2007 10:52:18 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1715x

Tkanivá a orgány v ľudskom tele sa skladajú zo zložitého a presne vyváženého zhluku rozličných typov buniek, mimobunkových tkanív a molekúl prenášajúcich signály. Vývin týchto štruktúr v laboratóriu na transplantáciu alebo vedecké účely sa zdal ako nesplniteľná výzva.

 

Japonskí výskumníci sa k splneniu cieľa priblížili. Podľa najnovších správ vytvorili v laboratóriu viacvrstvovú štruktúru zloženú z vrstiev buniek a tenučkých vrstiev mimobunkových tkanív. Okrem iných vecí vytvorili aj štruktúry podobné ľudským cievam.

Prvý úspech zaznamenal tím vedcov s myšími fibroblastami (typ spojivového tkaniva). Najskôr vytvorili prvú vrstvu buniek, ktorú pokryli umelou vrstvou mimobunkových tkanív – nanometer hrubým filmom tvoreným fibronektínom a želatínou.

Fibronektín je glykoproteín, ktorý hrá dôležitú úlohu vo fyziologických procesoch ako napríklad pri bunkovej adhézii, migrácii buniek a rozlišovaní buniek. Vedci namáčali podložku opakovane do roztokov fibronektínu a želatíny kým nedosiahli žiadanú hrúbku.

Na tento film je možné pridať ďalšiu vrstvu fibroblastov. Tak boli vedci schopní po vrstvách vytvoriť štvorvrstvovú štruktúru buniek, ktorá bola tak stabilná, že mohla byť odobraná z podložky bez jediného poškodenia.

Použitím rovnakej metódy dokázali vedci vytvoriť štruktúru vyskytujúcu sa v cievach človeka. Cievy sa skladajú z dvojitej vrstvy buniek – vrstvy svalových buniek a vrstvy endotelových buniek.

Ak budú vedci pokračovať vo výskume, predpokladajú, že dokážu v laboratóriu vytvoriť umelé ľudské cievy a možno aj kožu.

originál článku