Vodíkové palivo sa dostalo o krok ďalej

13.11.2012 20:42:10 | Ján Klučár
sciencenews.org | Počet zobrazení: 5022x

Výroba plynného vodíku vo vode sa stala o niečo jednoduchšou. Tento objav môže eventuálne viesť k lacnému a praktickému spôsobu zachytávania slnečnej energie na tvorbu čisto horiaceho vodíku, ktorý môže byť palivom pre autá alebo na výrobu elektrickej energie.

 

Vedci by chceli napodobniť fotosyntézu rastlín, pri ktorej rastliny zberajú slnečnú energiu a rozkladajú vodu, aby získali vodík. Znie to jednoducho, no aj u rastlín je tento proces zložitým spojením viacerých reakcií, pri ktorých pôsobia rôzne faktory na rôznych miestach. Preto vedci často skúmajú naraz len polovicu tohto procesu.

Nová štúdia sa zameriava na časť zodpovednú za zhromažďovanie svetelnej energie. Vedci z Rochesterskej univerzity vytvorili malinké častice kadmia a selénu, ktoré uvoľňujú elektróny, keď na ne svieti svetlo. Tím takisto potreboval katalyzátor, ktorý by tieto elektróny doviedol k iónom vodíku. Toto by malo za následok vytvorenie užitočného plynu H2.

Do svojho hrnca vedci napustili vodu, nanočastice (spolu s chemikáliami, ktoré mali zaistiť ich rozpustnosť vo vode), niklový katalyzátor a niekoľko ďalších prísad. Keď svetlo dopadlo na nanokryštály, systém sa spustil a začal vyrábať plynný vodík. A neprestal s tým. Doteraz často pri podobných systémoch časť zodpovedná za zachytávanie svetla začala degradovať a keď sa úplne rozpadla, celý systém sa zastavil.

Člen tímu Todd Krauss povedal, že aj po dvoch týždňoch systém stále bez problémov fungoval. Zastavili ho až vtedy, keď sa im už viac nechcelo čakať.

Vo fotosyntéze vodík, ktorý dostane elektróny, pochádza z vody. To má za následok tvorbu kyslíku. Doterajší spôsob nemal schopnosť deliť vodu, takže namiesto nej používal kyselinu L-askorbovú.

Nový systém podľa standfordskej chemičky Hemamaly Karunadasy vyriešil viacero problémov doteraz brzdiacich snahy o vytvorenie umelej fotosyntézy. Tento systém vydrží dlho a je kompatibilný s vodou. Takisto jeho chemické zložky dokážu vykonávať viac ako len jednu úlohu.
Dodáva, že molekuly zbierajúce svetlo takisto dokážu byť nastavené na zachytávanie viacerých vlnových dĺžok tohto svetla. To je užitočné, pretože slnečné svetlo má veľa vlnových dĺžok.

http://www.sciencenews.org/view/generic/id/346339/description/Hydrogen_fuel_edges_a_step_closer