ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Stromy na celom svete sú len krôčik od dehydratácie

28.11.2012 19:22:16 | Ján Klučár
sciencenews.org | Počet zobrazení: 3098x

Stromy vo väčšine lesov, vrátane vlhkých lesov, sú podľa štúdie lesov po celom svete nebezpečne blízko k vysušeniu kvôli nedostatku vody. Podľa Brendana Choata z University of Western Sydney sedemdesiat percent z 226 druhov stromov po celom svete bežne funguje blízko bodu, kedy by nedostatok vody zastavil jej transport z koreňov do listov. Aj vo vlhkých lesoch stromy fungujú len s minimálnou rezervou deliacou ich od vyschnutia.

 

Choat a jeho tím namiesto toho, aby sledovali rovnováhu príbytku a úbytku vody pre celé lesy, prehľadávali už existujúce údaje, aby odhadli nebezpečenstvo pre individuálne druhy stromov v lesoch od tropických dažďových až po suché porasty kríkov.

David Bershears z Arizónskej univerzity povedal, že ide o významné zistenie, pretože táto nová štúdia prináša novú alarmujúcu perspektívu. Dodáva, že výskumy v tejto oblasti naznačujú veľkú zraniteľnosť našich lesov.

Stromy nemajú srdcia, ktoré by pumpovali ich živiny. Namiesto toho vyparovanie z malinkých pórov v listoch ťahá vodu smerom hore, od koreňov cez tisícky tenkých rúrok. Tieto rúrky sú nazvané xylémy a predstavujú skutočný zázrak hydraulického transportu. Dokážu však vytvoriť mikroskopické vzduchové bublinky, ktoré blokujú individuálne rúrky. Ak sa sformuje príliš veľa týchto bubliniek, strom to zabije.

Lesy pokrývajú približne 30 percent zemskej súše a žije v nich široká paleta organizmov. Lesy ponúkajú drevo na ťažbu a zachytávajú uhlík, ktorý by inak išiel do atmosféry a prispieval by ku globálnemu otepľovaniu. Aby posúdili stav lesov, Choat a 23 ďalších vedcov z celého sveta zozbierali údaje z 81 rôznych miest. Zamerali sa na transport vody v rôznych druhoch stromov a na zistenie vzdialenosti od ich fatálneho bodu.

Druhy stromov, ktoré produkujú kvety - ako napríklad duby alebo javory - boli v tomto prípade zraniteľnejšie suchšími podmienkami. Avšak vedci ukázali, že väčšina druhov stromov funguje len s minimálnou bezpečnou rezervou. Choata prekvapilo, že vlhké lesy sú rovnako zraniteľné ako suché.

V transporte vody stromy musia robiť kompromisy. Zachytávanie dioxidu uhlíka z ovzdušia, potrebného pre ich rast a metabolizmus, je riskantnou záležitosťou. Strom obetuje 400 molekúl vody na vyparovanie, aby zachytil jedinú molekulu uhlíka. Táto nová štúdia podľa Choata ukazuje, že stromy maximalizujú ich zachytávanie uhlíka napriek tomu, že to zaťažuje ich systém transportu vody.

Podľa Bettiny Engelbrecht z University of Bayreuth toto kritické fungovanie stromov znamená, že v časoch globálneho otepľovania nemožno zameriavať ochranu lesov iba na individuálne lesy, podľa ich zraniteľnosti, ale treba sa zamerať na všetky lesy.

http://www.sciencenews.org/view/generic/id/346630/description/Trees_worldwide_a_sip_away_from_dehydration

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,93
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.