ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Zrniečka prachu ukazujú cestu k formovaniu planét

2.12.2012 21:46:17 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2656x

Medzinárodný tím vedcov z japonského Národného Astronomického Observatória (NAOJ) a japonských univerzít v Kobe, Hyogo a Saitama použili teleskop Subaru na zachytenie čistého obrazu protoplanetárneho disku hviezdy UX Tauri A. Detailná štúdia charakteristík tohto disku naznačuje, že jeho prachové čiastočky sú veľké a nemajú okrúhly tvar. Tieto vzrušujúce výsledky ukazujú, že zrnká prachu sa medzi sebou navzájom zrážajú a zliepajú sa. Očakáva sa, že tento proces v budúcnosti povedie k vytvoreniu planét.

 

Jedným z hlavných cieľov projektu SEEDS je výskum stoviek blízkych hviezd v snahe priamo pozorovať extrasolárne planéty, protoplanetárne disky a disky úlomkov. V rámci tohto projektu tím vedcov využil Subaru High Contrast Instrument pre Subaru Next Generation Adaptive Optics (HiCIAO) namontovaný na teleskope Subaru, na pozorovanie UX Tau A, mladú hviezdu z molekulárneho oblaku v súhvezdí Býka, kde sa rodí veľa menších hviezd. Vedci boli schopní detekovať disk plynu a prachu okolo tejto hviezdy, ktorý sa volá protoplanetárny disk, ak sa v ňom rodia hviezdy.

Tím vykonal detailný výskum UX Tau A v oblasti najkratších vlnových dĺžok infračerveného svetla. Merali polarizáciu infračerveného svetla, aby zistili rozloženie prachových častíc, ktoré rozptyľujú infračervené svetlo. Polarizované svetlo odrážajúce sa od čiastočiek prachu vedcom dáva dôležité informácie o tvorbe planét v takýchto protoplanetárnych diskoch. Napriek tomu, že čiastočky prachu tvoria len malé percento protoplanetárnych diskov, dokážu sa zhromaždiť do menších pevných objektov a následne aj do planét.

Svetlo z tohto disku je silne polarizované, jeho polarizačný uhol ukazuje koncentrickú pravidelnosť vo vzťahu k centrálnej hviezde. Yoichi Itoh (univerzita v Hyogo) bol z týchto zistení prekvapený a povedal, že objekty, ktoré doteraz pozorovali, ukazujú vysoký stupeň polarizácie nezávisle na uhle. Avšak polarizácia tohto objektu fluktuuje od 2 % až po 66 % počas zmeny uhla polarizácie.

Čiastočky prachu v protoplanetárnych diskoch pochádzajú z medzihviezdneho priestoru a majú veľkosť len 0,1 mikrónu. Malé zrnkové čiastočky, ktoré sú oveľa menšie ako pozorovaná vlnová dĺžka, dokážu vyprodukovať vysokú úroveň polarizácie nezávisle na ich polohe. Ak je veľkosť zrniek podobná pozorovanej vlnovej dĺžke, rozptyl svetla je odlišný. Avšak tieto princípy nevysvetľujú terajšie pozorovania. Itoh dodal, že len čiastočky s neguľatým tvarom a veľkosťou 30 mikrónov, čo je oveľa viac ako vlnová dĺžka infračerveného svetla použitého pre toto pozorovanie, dokážu vysvetliť to, čo vedci spozorovali.

Ako sa toto mohlo stať? Prach v disku UX Tau A sa zrážal a narástol na 30 mikrónov. Vedci mali šťastie, že spozorovali čiastočky prachu v kritickej fáze ich cesty k sformovaniu planéty.
Poznámka o polarizácii: Svetlo má vlastnosti aj častíc, aj vlnenia. Špeciálna metóda detekcie, akou je meranie polarizovaného svetla, odhaľuje jeho vlnové charakteristiky. Keď sa svetlo rozptýli alebo odrazí od materiálu zameraného objektu, odrazené svetlo má svoj uhol polarizácie. Preto meranie polarizácie diskov poskytuje informácie o stave povrchu zrniek, ktoré odrážajú svetlo z centrálnej hviezdy.

http://www.sciencedaily.com/releases/2012/11/121129093130.htm

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,26
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.