ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prach dvojičiek je spojený len s niektorými druhmi rakoviny

29.12.2012 23:07:53 | Ján Klučár
sciencenews.org | Počet zobrazení: 1759x

Podľa lekárskych údajov záchranári a robotníci vystavení prachu po útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku z roku 2001 vo všeobecnosti nie sú ohrození rakovinou viac ako iní ľudia. Avšak 3 prípady rakoviny sú výnimkou: rakovina štítnej žľazy, prostaty a rakovina krvi známa ako mnohonásobný myelóm. Tieto zistenia sú získané zo štúdie vykonanej na 55 000 Newyorčanoch vystavených tomuto prachu.

 

Prečo sa u týchto ľudí objavili 3 druhy rakoviny, ale ostatných 20 skúmaných druhov nie, je podľa Stevena Stellmana z New York City Department of Health a Columbia University stále záhadou. Avšak zvýšená šanca hocijakej rakoviny u týchto ľudí vyvoláva obavu, že odpratávacie práce, ktoré trvali celé mesiace, by mohli mať v budúcnosti negatívne zdravotné následky.

Stellman povedal, že u väčšiny druhov rakoviny je obdobie pred tým, než sa ukážu príznaky, dosť dlhé. Táto štúdia je podľa neho robená pomerne skoro po tejto udalosti. Iné štúdie založené na lekárskych údajoch zistili zvýšené ohrozenie istými druhmi ochorení. U robotníkov a priamych svedkov tejto udalosti sa ukázala zvýšená náchylnosť k astme. Stellman povedal, že astma nie je jediné ochorenie spojené s jedenástym septembrom.

Ľudia, ktorí sa dostali do kontaktu s týmto prachom, sú hlavne záchranári a robotníci odstraňujúci pokrivené pozostatky oceľovej konštrukcie a robotníci odvážajúci tieto trosky preč. Počas rokov 2007 a 2008 bol u tejto skupiny zistený mierne zvýšený výskyt rakoviny prostaty, dvojnásobný výskyt rakoviny štítnej žľazy a takmer trojnásobný výskyt mnohonásobného myelómu v porovnaní s inými obyvateľmi štátu New York.

Hlavné karcinogény uvoľnené zrútením veží boli azbest, oxid kremičitý a polyaromatické uhľovodíky. Polyaromatické uhľovodíky sú produkované horením alebo nedokonalým horením benzínu. Stellman dodáva, že lietadlá, ktoré do veží narazili mali takmer plné benzínové nádrže a zrútenie budov takisto uvoľnilo zemný plyn v ich potrubiach.

Tento výskum bol financovaný z federálnych peňazí a bol podporený National Institute of Occupational Safety and Health. Fred Blosser z NIOSH bol spokojný, že sa vo výskume a štúdiách pokračuje a dodal, že takéto informácie sú pre nich veľmi užitočné pri prispôsobení zdravotníckych monitorovacích a liečebných programov.

http://www.sciencenews.org/view/generic/id/347171/description/Twin_towers_dust_tied_to_some_cancers_not_others

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,61
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.