ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Pochopiť, čo spôsobuje dážď

7.6.2007 12:12:33 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 4341x

V predpovedaní dažďa nie sú moderné modely počasia veľmi dobré. Zvlášť v hornatom teréne to môže znamenať škody plynúce z neskorého alebo žiadneho ohlásenia blížiacich sa záplav. V priebehu letných mesiacov tohto roka bude preto v Čiernom lese v Nemecku prebiehať veľký medzinárodný projekt vedený technickou univerzitou v Delfte v Holandsku. Jeho cieľom je lepšie pochopenie vzniku dažďa.

 

Na merania bude použité lietadlo a vzducholoď spolu s pozemnými observatóriami. Na získanie informácií z veľkej plochy využijú vedci satelity.

Vznik dažďa je výsledkom množstva fyzikálnych procesov. Tieto procesy sa navzájom ovplyvňujú a odohrávajú sa na ploche s rozmermi od niekoľkých mikrometrov až do stoviek kilometrov. Modely počasia pracujú s určitou presnosťou a proces, ktorý pôsobí na menšie územie, musí byť aproximovaný. Príkladom je tvorenie oblakov. Komplikované podmienky, z ktorých model vychádza, ho robia nepresným v predpovedaní miesta a množstva zrážok.

V Čiernom lese v Nemecku je počas leta veľké množstvo búrok a rozdiely medzi predpoveďami a skutočnými zrážkami sú enormné. To robí z lesa ideálne „prírodné laboratórium“. Na území s rozmermi 100 x 100 kilometrov bude rozmiestnených 5 pozorovacích staníc s citlivými zariadeniami merajúcimi charakteristiky atmosféry. V júli im pomôže aj 9 lietadiel a vzducholoď, ktoré budú zbierať údaje z oblakov. Na získanie dát z veľkých plôch použijú vedci satelity.

Vedci z univerzity presunuli do lesa atmosférický radar TARA, ktorý umiestnia na vrch Hornisgrinde, ktorý je jedným z najvyšších v Čiernom lese. Tam bude merať atmosféru spolu s inými zariadeniami, rádiometrami a radarmi oblakov.

Vedci budú mať prístup aj k dvom lietadlám, pomocou ktorým sa zamerajú hlavne na skúmanie spôsobu, akým ovplyvňujú tvorenie oblakov a dažďa častice prachu v atmosfére.

V modeloch počasia je ďalšou neznámou vplyv interakcie aerosólov a oblakov. Dáta z projektu by mali prispieť aj k objasneniu tejto otázky. Výskumníci dúfajú, že pomocou nich dokážu zlepšiť modely popisujúce vzťah medzi dynamikou atmosféry a tvorením oblakov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,09
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.