picture

Nová robotická ryba dokáže plachtiť donekonečna

18.1.2013 21:16:48 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2712x

Technicky vyspelá robotická ryba z Michigan State University má nový výzor, novú schopnosť a nové meno. Vedci z MSU vybavili túto rybu viacerými vylepšeniami, vrátane schopnosti plachtiť na veľké vzdialenosti. Toto je doteraz najdôležitejšie vylepšenie robotickej ryby, pretože jej dáva schopnosť plachtiť vodou prakticky donekonečna so spotrebovaním len absolútneho minima energie.

 

Táto ryba, vyvinutá Xiaobo Tanom z MSU a jeho tímom, je vybavená senzormi, ktoré nielen že jej umožnia autonómny pohyb, ale takisto dokážu merať teplotu vody, jej kvalitu a ďalšie dôležité vlastnosti. Tan povedal, že plávanie si vyžaduje stály pohyb chvostom, čo spôsobuje vybíjanie batérie v takom rozsahu, že energia ryby sa vyčerpá po niekoľkých hodinách. Na druhej strane nevýhodou plachtenia je znížená rýchlosť a manévrovateľnosť.

Toto je podľa neho dôvod, prečo integrovali do svojej ryby oba tieto druhy pohybu. Takáto integrácia by mala robotovi umožniť prispôsobiť sa rôznym prostrediam, od plytkých prúdov až po hlboké jazerá a od stojatých rybníkov až po rýchlo tečúce rieky.

Robotova schopnosť plachtiť je umožnená novou pumpou, cez ktorú preteká voda v závislosti na tom, či vedci chcú, aby robot stúpal, alebo klesal. Takisto batéria ryby je uložená na malých koľajničkách, na ktorých sa pohybuje dopredu a dozadu, synchronizovane s pumpovaním vody, aby sa robot plachtil požadovaným smerom. Tejto vylepšenej rybe dali vedci meno Grace.

Na konci minulého roka Tan a jeho tím zobrali Grace na testovanie to rieky Kalamazoo, kde prekonala všetky očakávania. Plávala na troch miestach rieky a bez káblov vysielala späť senzorové údaje. Tan dodal, že si nie je istý, no je vraj možné, že dosiahli nový rekord v spojení robotickej ryby s komerčnými senzormi na zisťovanie kvality vody v reálne využiteľnom prostredí.

V rieke Kalamazoo sa v roku 2010 vyliala ropa. Ropné senzory tejto robotickej ryby zaznamenali trochu ropy nad oblasťou úniku, no pod touto oblasťou sa ropy nachádzalo viac. Stroje plachtiace pod vodou sa v oceánografii tešia neustále rastúcej popularite. Jeden v roku 2009 preplachtil celý Atlantický oceán. Dôležitým rozdielom medzi Grace a komerčným strojom na plachtenie je fakt, že Grace je 10-krát menšia a ľahšia a dokáže aj plávať.

Prevziate z originálu "New Robotic Fish Glides Indefinitely" zo sciencedaily.com