ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Podľa novej štúdie DNA aztécke dobyvateľské výpravy zmenili genetickú štruktúru dávnych obyvateľov Mexika

2.2.2013 17:26:05 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1924x

Po stáročia bol osud Otomí, pôvodných obyvateľov Xaltocanu, záhadou. Xaltocan bolo hlavné mesto Mexického mestského štátu z obdobia pred Aztékmi. Vedci dlho polemizovali, či sa títo obyvatelia asimilovali s Aztékmi, alebo či opustili svoje mesto. Podľa novej štúdie vedcov z Texaskej univerzity, Wichita State University a Washington State University sa odpovede na tieto otázky dajú nájsť v DNA. Pátrajúc po stope dôkazov vedci uvažovali, že niektorí príslušníci Otomí, zrejme vladárska elita, utiekli z tohto mesta. Ich odchod mohol viesť k reorganizovaniu pôvodných obyvateľov Xaltocanu, alebo aj k príchodu nových obyvateľov, ktorí sa zmiešali s populáciou Otomí.

 

Zistenia o veľkosti, zložení a stavbe dávnych populácií pomáhajú antropológom pochopiť význam historických udalostí vrátane imperiálneho dobývania, kolonizácie a migrácie. Prípad Xaltocanu je veľmi cenný, pretože dáva informácie o vplyvoch aztéckeho imperializmu na mezoamerickú populáciu.

Historické dokumenty naznačujú, že obyvatelia Xaltocanu ušli v roku 1395 a že aztécki vládcovia poslali svojich daňovníkov, aby toto miesto znova osídlili v roku 1435. Nedávno nájdené ľudské pozostatky z čias pred aj po aztéckom dobývaní Xaltocanu poskytujú ojedinelú príležitosť preskúmať obyvateľstvo Xaltocanu po genetickej stránke.

V rámci svojej štúdie Laime Mata-Míguez a jeho tím testovali DNA 25 tiel získaných z vykopaných domov v Xaltocane. Zistili, že aDNA (dávna DNA) z doby pred dobývaním mesta bola rozdielna od aDNA z doby po dobývaní. To súhlasí s predpokladom, že dobytie mesta Aztékmi malo na Xaltocan významný genetický dopad. Mata-Míguez predpokladá, že obchod na veľké vzdialenosti, pohyb populácie a reorganizácia viacerých dobytých populácií kvôli aztéckemu imperializmu mohla spôsobiť podobné zmeny aj v iných oblastiach Mexika.

Táto štúdia sa zamerala na mitochondrickú aDNA a analyzovala len materské genetické línie obyvateľov Xaltocanu. Budúce analýzy aDNA budú preto potrebné na presné zmeranie rozsahu a dôvodov tohto genetického posunu. Avšak táto štúdia tvrdí, že aztécky imperializmus výrazne ovplyvnil minimálne istý počet domácností Xaltocanu.

Prevzaté z originálu "Aztec Conquest Altered Genetics Among Early Mexico Inhabitants, New DNA Study Shows" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,33
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.