picture

Vedci vyriešili ortuťovú záhadu, čo výrazne dopomôže ochrane ľudského zdravia

8.2.2013 22:33:56 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 4866x

Vedci identifikovali dva gény potrebné pre transformáciu neorganickej ortuti na organickú ortuť v životnom prostredí, ktorá je oveľa toxickejšia. Otázka, ako je tvorená organická forma ortuti zvaná metylortuť prírodnými procesmi, trápila vedcov celé desaťročia, avšak tím vedcov z Oak Ridge National Laboratory túto záhadu vyriešil. Ich výsledky ponúkajú genetické vysvetlenie tohto procesu.

 

Liyuan Liang z ORNL povedal, že nové poznatky pomôžu vedcom študovať proteíny zodpovedné za tento proces a zistiť, čo ich ovláda. To podľa neho môže viesť k limitovaniu produkcie metylortuti v životnom prostredí. Už 40 rokov vedci vedia, že keď je ortuť vypustená do životného prostredia, isté baktérie ju premenia na metylortuť, ktorá je vysoko toxická. No presný proces, akým ju tieto baktérie menia, bol doteraz neznámy. Úlohou preto bolo nájsť proteíny, ktoré môžu prenášať istý typ metylovej skupiny a identifikovať gény zodpovedné za ich produkciu.

Skombinovaním chemických reakcií a genómových sekvencií vedci identifikovali dva gény, ktoré pomenovali hgcA a hgcB. Tím experimentálne po jednom odstránil tieto gény z dvoch kolónií baktérií. Tieto zmutované baktérie stratili schopnosť produkovať metylortuť. Keď baktériám opäť dané gény dodali, získali schopnosť produkovať metylortuť späť, čím potvrdili kľúčovú úlohu týchto génov. Tím vedcov takisto zistil, že tieto dva gény sú prítomné vo všetkých známych metylortuť produkujúcich baktériách.

Ortuť je toxín šíriaci sa planétou najmä prostredníctvom spaľovania uhlia, priemyselnej výroby a prírodných procesov, ako napríklad sopečnej činnosti. Tento prvok sa akumuluje vo vodných potravinových reťazcoch, najmä vo veľkých rybách. Rôznorodé formy ortuti sa takisto dajú nájsť v sedimentoch a vo vode.

Prevzaté z originálu "Scientists Solve Mercury Mystery, Taking Big Step Toward Protecting Human Health" na sciencedaily.com