ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Ruský meteor sa prakticky nedal predvídať

19.2.2013 21:30:13 | Ján Klučár
sciencenews.org | Počet zobrazení: 2294x

Vedci začali s rekonštrukciou charakteristík meteoru, ktorý explodoval nad Ruskom ráno, 15. februára. Použili na to údaje zo seizmických prístrojov zachytávajúcich zemetrasenia a z mikrofónov vyrobených na detekovanie zvuku jadrových výbuchov. Na rozdiel od asteroidu DA14, ktorý tesne, ale presne podľa predpovedí, obišiel Zem neskôr v ten deň, daný meteor bol príliš malý na to, aby bol detekovateľný skôr, než bolo jeho stopu vidieť na rannom nebi ruského mesta Čeljabinsk.

 

Avšak aj objekt príliš malý na zaznamenanie dokáže napáchať značné škody. Meteor mal priemer 15 metrov a pri vstupe do atmosféry vážil vyše 7000 ton (pre porovnanie, 2012 DA14 má priemer 50 metrov). Margaret Campbell-Brown z Western University odhaduje, že meteor letel v atmosfére nadzvukovou rýchlosťou 18 kilometrov za sekundu predtým, než vybuchol vo výške 15 až 20 kilometrov. Výbuch vyvolal tlakovú vlnu rozbíjajúcu okná. Správy hovoria o stovkách poškodených budov a 1 200 zranených.

Zhodou okolností najväčší meteor, ktorý vstúpil do našej atmosféry od roku 1908, priletel len niekoľko hodín predtým, než oveľa väčší objekt bezpečne preletel popri Zemi, vo vzdialenosti 27 000 kilometrov. Paul Chodas z NASA dodal, že tento meteor nemá s 2012 DA14 vôbec nič spoločné. Navyše meteor letel presne opačným smerom ako DA14.

Explózia ruského meteoru mala podľa Campbell-Brown energiu 500 000 ton TNT, čo je približne 30 násobok jadrovej bomby zhodenej na Hirošimu, avšak len 5 percent energie známeho meteoru Tunguska z roku 1908, ktorý zničil stromy na území veľkom 2000 štvorcových kilometrov na Sibíri, v oblasti vzdialenej 2400 kilometrov od explózie z 15. februára. Predpokladá sa, že meteor Tunguska mal veľkosť približne ako 2012 DA14.

Alan Chamberlin z Near Earth Object Program povedal, že neschopnosť vedcov detekovať tento meteor pred príletom do atmosféry nie je žiadnym prekvapením. Astronómovia na celom svete používajú pozemné teleskopy, ktoré dokážu nájsť len objekty odrážajúce dostatočné množstvo svetla. Teleskop v španielskom observatóriu La Sagra objavil DA14 22. februára 2012, keď sa priblížil k Zemi pri jej 366-dňovom obehu okolo Slnka. Pri ruskom meteore vedci toľko šťastia nemali. Bol menší a priletel smerom od Slnka, ktorého svetlo znemožnilo akúkoľvek detekciu.

NASA vo všeobecnosti loví skôr väčšie objekty. Americký kongres v roku 1998 požiadal NASA, aby identifikovala 90 percent asteroidov blízko Zeme s priemerom kilometer a viac. Túto požiadavku NASA splnila. Dopad takéhoto asteroidu by ohrozil celú civilizáciu. V roku 2005 bola požiadavka kongresu rozšírená na asteroidy s priemerom minimálne 140 metrov. Doteraz NASA identifikovala vyše 9 600 objektov blízko Zeme, z ktorých väčšina má priemer väčší ako 100 metrov. Žiaden z týchto objektov nepredstavuje pre Zem nebezpečenstvo.

Relatívna slepota voči menším asteroidom a iným objektom, ktoré by síce nezničili ľudstvo, no aj tak by napáchali veľké škody, spôsobila, že veľký počet astronómov sa dožaduje vytvorenia ambicióznejšieho projektu monitorovania. Nadácia B612, založená vedcami vrátane bývalých astronautov Eda Lu a Rusty Scweickart, plánuje vypustiť vesmírny teleskop v roku 2018. Ten bude hľadať objekty blízko Zeme s priemerom minimálne 30 metrov. Doteraz astronómovia zmapovali len pol percenta z vyše milióna objektov takejto veľkosti.

Teleskop patriaci B612 by pravdepodobne dokázal objaviť asteroid podobný Tunguske pred jeho dopadom. Avšak mal by veľké problémy identifikovať meteor s priemerom len 15 metrov. V dohľadnej budúcnosti teda budú takéto úkazy prichádzať zriedkavo, no úplne neočakávane.

Prevzaté z originálu "Russia meteor virtually impossible to see coming" na sciencenews.org

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,07
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.