ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Konzumácia alkoholu u našich opičích predkov

22.2.2013 23:11:07 | Ján Klučár
sciencenews.org | Počet zobrazení: 1851x

Schopnosť metabolizovať etanol - alkohol v pive, víne a liehovinách - sa možno vyvinula u spoločných predkov šimpanzov, goríl a ľudí pred asi 10 miliónmi rokov, keď tieto primáty začali žiť viac na zemi, kde jedli fermentované ovocie. Chemik Steven Benner z Foundation for Applied Molecular Evolution došiel k tomuto záveru po tom, čo vzkriesil alkohol metabolizujúce enzýmy týchto primátov. Benner a jeho tím napodobnili genetický kód týchto enzýmov, vypestovali ich v laboratóriu a následne analyzovali ako fungujú, aby pochopili, ako sa časom menili.

 

Dnes majú ľudia enzým zvaný alkoholdehydrogenáza 4 (ADH4) na metabolizovanie alkoholu. Tento enzým sa bežne vyskytuje v pažeráku, žalúdku a v črevách a je prvým enzýmom metabolizujúcim alkohol, ktorý sa dostane do kontaktu s tým, čo človek vypije. Pre zistenie ako sa ADH4 vyvinul, Bennerov tím zmapoval DNA zodpovednú za ADH4 u 27 moderných primátov, vrátane lemúr, opíc a ľudí. Následne zmapovali DNA rodokmeňa primátov a vytvorili model, ako tieto gény mohli vyzerať v dávnych uzlových bodoch rodokmeňa, kde sa evolučné vetvy od seba delili. Tieto vetvy reprezentujú vymretých predkov primátov.

Podľa ich zistení väčšina predkov primátov nebola schopná metabolizovať etanol. Avšak vo vetve smerujúcej ku gorilám, šimpanzom a ľuďom sa tento enzým stal silným spracovateľom alkoholu. V porovnaní so skoršími enzýmami tento bol 50 krát efektívnejší a bol takmer schopný rozložiť úroveň alkoholu v moderných alkoholických nápojoch.

Pretože gorily, šimpanzy a ľudia trávili minimálne časť svojho času na zemi, Benner si myslí, že pozemný životný štýl sa vytvoril u spoločného predka týchto primátov pred asi 10 miliónmi rokov. Na zemi sa tieto primáty stretli s ovocím, ktoré padlo zo stromov. Cez poškodenú škrupinu alebo šupku sa do ovocia mohli dostať kvasinky a fermentovať jeho cukor na etanol. Toto malo za následok, že jedinci, ktorí dokázali stráviť alkohol, si viedli lepšie, než jedinci ktorí to nedokázali. To by takisto vysvetlilo, prečo sa schopnosť metabolizovať alkohol nevyvinula u primátov žijúcich na stromoch, ako sú orangutany, ktoré sa s fermentovaným ovocím stretnú len zriedkavo.

Jeremy FeSilva z Bostonskej univerzity však povedal, že je ešte priskoro spojiť metabolizovanie alkoholu so životom na zemi. Podotkol, že je veľmi málo fosílneho materiálu z obdobia, keď ľudia, gorily a šimpanzy naposledy mali spoločného predka. Nakoniec dodal, že túto teóriu budú môcť lepšie overiť, keď nájdu viac fosílií z tohto obdobia.

Prevzaté z originálu "Origins of alcohol consumption traced to ape ancestor" na sciencenews.org

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,68
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.