ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Extrémy počasia spôsobené uväznením obrovských vĺn v atmosfére

6.3.2013 21:11:15 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2217x

Posledné roky svet postihli výrazné regionálne extrémy počasia, ako napríklad horúčavy v Spojených štátoch v roku 2011 a v Rusku v roku 2010, alebo nevídané povodne v Pakistane. Za týmito devastujúcimi individuálnymi javmi je podľa vedcov z Potsdam Institute for Climate Impact Research (PIK) jeden spoločný dôvod. Podľa nich ľuďmi spôsobené klimatické zmeny opakovane narúšajú modely atmosférických prúdov na severnej pologuli prostredníctvom jemného rezonančného mechanizmu.

 

Dôležitá časť globálneho prúdenia vzduchu v stredných zemepisných šírkach Zeme zvyčajne na seba zoberie podobu vĺn putujúcich po planéte, oscilujúcich medzi tropickými a arktickými územiami. Tieto vlny prenášajú do Európy, Ruska alebo Spojených štátov buď teplý vzduch z trópov alebo studený arktický vzduch.

Vladimír Petouhkov z PIK, ktorý túto štúdiu viedol, vysvetlil, že podľa ich výsledkov, počas viacerých nedávnych extrémnych výkyvov počasia boli vlny vzduchu takmer zastavené na niekoľko týždňov. Preto namiesto toho, aby doniesli po období prúdenia teplého vzduchu aj chladnejší, zastavili sa a v daných oblastiach aj naďalej zostal teplý vzduch. Takisto pozorovali výrazné zosilňovanie komponentov týchto vĺn, ktoré zvyčajne bývajú slabé a pomalé. Dva alebo tri dni horúčav nie sú problém. Avšak keď je takýchto dní vyše dvadsať za sebou, spôsobia veľkú tepelnú záťaž. Veľa ekosystémov a miest na takéto podmienky nie je prispôsobených, a preto môžu spôsobiť veľa úmrtí, lesných požiarov a výrazné straty na úrode.

Klimatické zmeny spôsobené vypúšťaním skleníkových plynov z pálenia fosílnych palív nespôsobujú rovnomerné globálne otepľovanie. V arktických oblastiach je zvyšovanie teplôt ešte zosilnené úbytkom snehu a ľadu, výraznejšie ako v iných oblastiach. To znižuje teplotné rozdiely medzi arktickými oblasťami a Európou. Práve teplotné rozdiely sú hnacou silou prúdov vzduchu. Kontinenty sa vo všeobecnosti otepľujú alebo ochladzujú rýchlejšie ako oceány. Tieto dva faktory sú kľúčové pre mechanizmy, ktoré Petoukhov tím objavil. Spôsobujú neprirodzený model prúdenia vzduchu v stredných zemepisných šírkach a majú za následok, že vlny vzduchu sa zastavia na stále dlhšie obdobia na mieste.

Autori tejto štúdie sformulovali rovnice, ktoré opisujú pohyb vzduchových vĺn a ukazujú za akých podmienok sa tieto vlny zastavia a zosilnia. Svoje výpočty otestovali na štandardných údajoch denného počasia od US National Centers for Environmental Prediction (NCEP). Počas nedávneho obdobia, kedy sa vyskytli viaceré extrémy počasia, boli pozorovateľné zastavenia a výrazné zosilnenia daných vĺn. Namerané údaje ukazujú zvýšený výskyt týchto špecifických atmosférických modelov.

Hans Joachim Schellnhuber z PIK dodal, že ich dynamická analýza pomáha vysvetliť zvyšujúci sa počet nevídaných extrémov počasia. Takisto dopĺňa dávnejší výskum, ktorý už takéto javy spojil s klimatickými zmenami, avšak ešte neidentifikoval zodpovedné mechanizmy. Ich výskum označil za prelomový aj napriek tomu, že celý problém je ešte oveľa zložitejší - dané fyzikálne procesy zvyšujú pravdepodobnosť extrémov počasia, avšak dodatočné faktory sú tiež významné. Skúmaná 32 rokov dlhá perióda ponúka solídne indikácie zodpovedných mechanizmov, no je predsa len príliš krátka na definitívne závery. Napriek tomu však táto štúdia výrazne prispela k porozumeniu vzťahu medzi extrémami počasia a klimatickými zmenami, ktoré spôsobili ľudia. Vedci boli prekvapení, ako výrazne sa nedávne extrémy líšili od všetkého, čo bolo dovtedy zaznamenané.

Prevzaté z originálu "Weather Extremes Provoked by Trapping of Giant Waves in the Atmosphere" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,48
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.