picture

3D tlačiareň dokáže vytvoriť syntetické tkanivá

7.4.2013 22:26:32 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2651x

Špeciálne vyrobená programovateľná 3D tlačiareň dokáže vytvoriť materiál s viacerými vlastnosťami živého tkaniva. Tento nový materiál sa skladá z tisícov prepojených kvapiek vody obalených v lipidových filmoch. Tieto vytlačené „siete kvapiek“ by mohli byť stavebnou jednotkou nového druhu technológie dodávania liekov v rámci tela na miesta, kde ich treba. Potenciálne by sa takisto dali raz využiť na náhradu poškodeného tkaniva. Pretože siete kvapiek sú syntetické, nemajú genóm a nerozmnožujú sa, vyhnú sa tak niektorým problémom spätým s vývojom umelého tkaniva.

 

Hagan Bayley z Oxfordskej univerzity povedal, že sa nesnažia do detailu vytvoriť kópiu tkaniva, ale snažia sa len vytvoriť materiál, ktorý dokáže vykonávať funkcie vykonávané tkanivom. Pokračuje vyhlásením, že sa im podarilo ukázať, že je možné vytvoriť siete z desiatok tisícov navzájom prepojených kvapiek. Tieto kvapky sa dajú pretkať proteínovými pórmi na vytvorenie kanálikov fungujúcich ako nervy, t.j. prenášajúcich elektrické signály z jedného konca materiálu na druhý.

Každá z kvapiek má priemer približne 50 mikrónov. Napriek tomu, že ich veľkosť je päťnásobkom veľkosti živých buniek, vedci nevidia dôvod, prečo by sa siete v budúcnosti nedali zmenšiť. Tieto siete dokážu byť stabilné celé týždne. Bayley dodal, že konvenčné 3D tlačiarne takéto siete kvapiek nedokážu vytvoriť. Preto si museli v oxfordskom laboratóriu zostrojiť vlastný prototyp takejto tlačiarne. Momentálne vraj vytvorili siete z maximálne 35 000 kvapiek, avšak veľkosť siete, ktorú dokážu vytvoriť, je limitovaná len časom a financiami. Pre svoj experiment použili dva rôzne druhy kvapôčok, avšak nie je dôvod, prečo by sa nedalo v takejto sieti skombinovať aj 50 druhov kvapiek, ak by si to využitie žiadalo.

Siete kvapôčok môžu byť vytvorené tak, aby sa po vytlačení ohli do rôznych tvarov. Napríklad plochá platnička podobná okvetným lístkom môže byť „naprogramovaná“ na to, aby sa ohla do formy dutej loptičky podobným spôsobom, ako sa hýbu svaly. Tento pohyb funguje na báze rozdielov v osmolarite, ktoré spôsobujú prechod vody z jednej kvapôčky do druhej.

Prevzaté z originálu "3-D Printer Can Build Synthetic Tissues" na sciencedaily.com