ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Oblak ľadu predznamenáva jeseň na južnom póle Titánu

14.4.2013 22:08:48 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2904x

Rysujúci sa oblak ľadu nad južným pólom Titánu je najnovším znamením toho, že zmena ročného obdobia spúšťa reťazovú reakciu výrazných zmien v atmosfére najväčšieho mesiaca Saturna. Tento oblak z ľadu neznámeho zloženia sa dlhodobo nachádzal nad severným pólom Titánu, odkiaľ sa momentálne vytráca. Tento pohyb bol odhalený pomocou Composite Infrared Spectrometer (CIRS) na palube sondy Cassini patriacej NASA. Donald E. Jennings z Goddard Space Flight Center povedal, že tento oblak je spojený so zimným počasím a prvýkrát sa im ho podarilo pozorovať na inom mieste ako na severnom póle.

 

Južný oblak ľadu, ktorý je viditeľný v infračervenom spektre svetla, je dôkazom toho, že dôležitý prúd globálnej cirkulácie vzduchu na Titáne obrátil svoj smer. Keď Cassini prvýkrát pozorovala cirkulačný prúd, teplý vzduch na južnej pologuli stúpal do veľkých výšok a následne bol transportovaný smerom k studenému severnému pólu. Tam sa vzduch ochladil a klesol do nižších vrstiev atmosféry, kde sformoval oblaky.

Na základe výpočtového modelovania vedci už dávno predpovedali obrátenie tejto cirkulácie spôsobené otepľovaním severného pólu a ochladzovaním južného pólu. Oficiálny prechod zo zimy do jari na severnom póle bol zaznamenaný v auguste 2009, avšak pretože každé ročné obdobie na tomto mesiaci trvá 7,5 pozemských rokov, vedci nevedeli kedy presne sa tento prúd obráti. Prvé znamenia obrátenia prúdu prišli v prvej polovici roku 2012, čo bolo krátko po začiatku jesene v južných oblastiach. Vtedy fotografie z Cassini a údaje zo spektrometra mapujúceho vo viditeľnom a infračervenom spektre odhalili prítomnosť takzvanej čiapky z oparu a točiaceho sa víru na južnom póle. Oba tieto úkazy sa v minulosti spájali so studeným severným pólom. Neskôr vedci pracujúci s Cassini zistili, že pozorovania teplôt v infračervenej oblasti a vetra na Titáne urobené CIRS poskytli definitívny dôkaz klesania vzduchu na južnom póle.

Napriek novej aktivite na južnom póle južný oblak ľadu vtedy ešte vidieť nebolo. CIRS ho spozoroval až v júli 2012, čo bolo niekoľko mesiacov po pozorovaní oparu a víru. Carrie Anderson tiež z Goddardu povedala, že toto oneskorenie dáva zmysel, pretože najprv musí na južný pól nový prúd vzduchu doniesť veľa plynov. Až potom môže vzduch klesnúť a po jeho klesnutí môže ľad kondenzovať. Pól takisto musí byť v dostatočnom tieni, aby boli pary kondenzujúce na ľad chránené.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že južný ľadový oblak sa tvorí rýchlo. Na druhej strane totiž severný ľadový oblak, prítomný pri prílete Cassini, sa pomaly vytrácal počas celého obdobia, kedy ho sonda pozorovala. Zloženie ľadu v oblakoch doteraz zostáva pre vedcov záhadou. Vylúčili jednoduché chemikálie ako napríklad metán, etán alebo kyanovodík, ktoré sú bežne spojované s Titánom. Jednou z možností je, že tento oblak by mohol byť zmesou organických zlúčením. F. Michael Falsar z Goddardu nakoniec dodal, že to, čo sa deje na póloch Titánu, sa vzdialene podobá na zemské ozónové diery. Na Zemi ľad v polárnych oblakoch hrá úlohu v uvoľňovaní chlóru, ktorý ozón ničí. Ako takýto proces pozorovaný na Titáne ovplyvňuje jeho chémiu, ešte nie je známe, a preto by sa takýto úkaz podľa Falsara mal intenzívne skúmať všade, kde sa nachádza.

Prevzaté z originálu "Ice Cloud Heralds Fall at Titan's South Pole" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,15
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.