ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Kepler objavil planéty doteraz najviac podobné Zemi

26.4.2013 22:41:06 | Ján Klučár
sciencenews.org | Počet zobrazení: 1760x

Nie sú to úplne dvojičky Zeme, ale mohli by byť jej veľkými sestrami. Vesmírny teleskop Kepler patriaci NASA objavil planéty, ktoré sú len o niečo väčšie od Zeme. Obiehajú okolo svojej hviezdy v tej správnej vzdialenosti pre výskyt života.

 

Sara Seager z MIT povedala, že toto je len vrchol ľadovca. Keď sa prvýkrát nájde nový typ objektu, zostáva ešte veľa podobných objektov, ktoré len čakajú na odhalenie. Najnovší objav Keplera je planetárny systém hviezdy Kepler-62. Je od nás vzdialený 1 200 svetelných rokov, nachádza sa v súhvezdí Lýry a je v ňom 5 planét. Astronómovia našli tieto planéty pri analyzovaní údajov zozbieraných za takmer tri roky. 3 vnútorné planéty sú príliš horúce na výskyt života, avšak planéty Kepler-62e a Kepler-62f sú v tej správnej vzdialenosti. Ich priemer je 1,6 a 1,4 násobkom priemeru Zeme a nachádzajú sa v obývateľnej zóne okolo ich hviezdy, kde sa môže nachádzať tekutá voda.

William Borucki, ktorý navrhol Keplerov teleskop v 70-tych rokoch minulého storočia, povedal, že sú horúcimi kandidátmi na planéty, na ktorých sa nachádza život. Rory Barnes z Washingtonskej univerzity povedal, že Kepler-62f je z nich najzaujímavejší, pretože získava od svojej hviezdy menej energie, než získava Zem od Slnka. Má však relatívne hrubú atmosféru, ktorá dobre zachytáva teplo a dokáže si zachovať teploty príjemné pre život. Prechádzka po povrchu 62f preto nie je nemysliteľná.

Kepler-62e je menej pravdepodobným kandidátom než 62f, pretože je možné, že sa nachádza príliš blízko k svojej hviezde, a je preto príliš teplý. Ak je 62e kamennou planétou, je takmer isté, že je obrátený k svojej hviezde vždy jednou a tou istou stranou. Avšak analýzy Planetary Habitability Laboratory patriaceho University of Puerto Rico, ktoré analyzuje možnosti výskytu života na všetkých objavených exoplanétach s Barnesovým skeptickým tvrdením nesúhlasí a ohodnotila 62e ako najpodobnejšiu planétu Zemi, aká bola kedy objavená.

Najväčším otáznikom u oboch planét je ich zloženie. Keplerov teleskop objavuje planéty pozorovaním ich tieňov, keď prechádzajú popred ich hviezdu. Takýmto spôsobom sa nedajú rozlíšiť kamenné planéty od planét z plynu alebo vody, ktoré nemajú kamenný povrch. Astronómovia sa teraz snažia určiť, aká veľká môže byť planéta na to, aby stále bola kamenná a nie plynná. Nanešťastie naša slnečná sústava má pri získavaní takýchto informácií veľkú medzeru medzi najväčšou kamennou planétou, Zemou, a najmenšou plynnou planétou, Neptúnom. Astronómom sa už podarilo zistiť priemer aj hmotnosť niekoľkých planét a tieto zistenia znejú pre novoobjavené planéty optimisticky. Naznačujú, že minimálne 62f je kamennou planétou.

Nezávisle na tom, či 62e a 62f sú planéty plné života alebo sterilné plynné gule, podľa Boruckiho Kepler ešte nedosiahol svoju najdôležitejšiu úlohu, nájsť dvojča Zeme, teda planétu veľkosti podobnej Zemi v obývateľnej zóne Slnku podobnej hviezdy. 62e a 62f sú totiž výrazne väčšie od Zemi a ich hviezda je výrazne menšia od Slnka. Táto hviezda má len dve tretiny veľkosti Slnka a je o niekoľko stoviek stupňov chladnejšia.

Nájsť planéty v obývateľných zónach okolo väčších hviezd bude ťažké, pretože takéto planéty by od svojej hviezdy museli byť veľmi vzdialené, a teda by zanechali extrémne malú siluetu pri prelete popred hviezdu. Kepleru sa však už podarilo nájsť aj dve planéty okolo hviezdy podobnej Slnku. Táto hviezda je označená ako Kepler-69, nachádza sa v súhvezdí Labute a je vzdialená približne 2 700 svetelných rokov. Jedna z planét je 1,7-krát väčšia ako Zem a je na vnútornom okraji obývateľnej zóny, preto je pravdepodobne pre život príliš teplá a je skôr supervenuša ako superzem.

Sara Seager dodala, že toto je prvýkrát, čo Kepler našiel presne to, čo hľadal a podotkla, že aj planéta o 75 percent väčšia než Zem môže byť obývateľná. Kepler tiež objavil 350 kandidátov na planéty veľkosti Zeme, ktoré však ešte musia byť potvrdené. To znamená, že Kepler už možno dvojča Zeme našiel, len zostáva stále pochované v terabytoch údajov čakajúcich na analýzu.

Prevzaté z originálu "Most Earthlike planets yet seen bring Kepler closer to its holy grail" na sciencenews.org

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,43
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.