Virtuálna realita pomôže predchádzať požiarom

9.6.2007 00:43:31 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2768x

V roku, keď zažila väčšina Američanov požiar na vlastnej koži, pripravili vedci z univerzity na Floride štúdiu skúmajúcu, či simulácia požiarov pomocou virtuálnej reality dokáže primäť obyvateľov k investíciám slúžiacim na predchádzanie reálnym požiarom.

 

Výskumný tím z univerzity vyvíja interaktívnu simuláciu šírenia požiaru v reálnej časti Floridy. Účastníci sa budú mať rozhodnúť, koľko peňazí chcú investovať do regulovaného vypaľovania lesa a poistenia a tieto čísla budú porovnané s údajmi ľudí, ktorí o požiaroch dostali len písomné vyrozumenie.

Vedci dúfajú, že pomocou projektu dokážu akým účinným prostriedkom verejnej bezpečnosti môže byť virtuálna realita, ktorá umožňuje používateľom bezprostredný kontakt s dlhodobými efektmi niektorých politických a ekonomických rozhodnutí. Technológia má pomôcť radovým občanom robiť rozhodnutia na úrovni expertov a tým chrániť spoločnosť pred zlými a chybnými krokmi.

Národná vedecká nadácia v USA dotovala projekt sumou 680 000 dolárov. Simulácia začne do šiestich mesiacov a prvé výsledky budú známe na konci roku 2007. Celý výskum bude trvať približne dva roky.

Rozmanitosť výskumného tímu dovolí vedcom skúmať počas projektu rôzne oblasti.

Ekonómovia budú skúmať rozhodnutia účastníkov v oblasti financií, zaujímajú sa o to, koľko peňazí sa ľudia rozhodnú investovať do svojej ochrany a z akých dôvodov.

Vedci z filozofickej fakulty sa zamerajú na porovnanie rozhodnutí odborníkov a laickej verejnosti. Tiež porovnajú výsledky ľudí, ktorí videli požiar na vlastné oči a tých, ktorí videli zábery v televízii.

V simulácii prebehne za jednu hodinu asi 30 rokov. Účastníci budú môcť ovládať pohľad na prostredie prechádzaním sa po lese, preletom ponad neho alebo výberom preddefinovanej cesty. Pri návrate na to isté miesto uvidí účastník rovnakú scenériu, čo pri realizácii krajinných scén v počítači nebýva bežné.

Vedci na simuláciu vybrali časť Floridy, okres Volusia Country, kde boli v roku 1998 ničivé požiare. Pri realizácii simulácie chcú použiť reálne a aktuálne dáta o krajine.

Každý z účastníkov dostane 100 dolárov, ktoré môžu v priebehu simulácie investovať. Počet peňazí na konci bude mať vplyv na celkové hodnotenie.

Vedci dúfajú, že simulácie pomôžu ľuďom, lebo budú priamo vidieť dôsledky ich investícií a rozhodnutí.

originál článku