ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Počítaním puklín v skle sa dá zistiť rýchlosť projektilu

8.5.2013 19:50:39 | Ján Klučár
sciencenews.org | Počet zobrazení: 3809x

Počet puklín na platničke skla alebo plexiskla závisí od rýchlosti objektu, ktorý ho prerazil. Tento jednoduchý vzťah by mohol byť užitočný pre forenzných vedcov, archeológov alebo astronómov. Počas minulého storočia sa výskum väčšinou zaoberal parametrami určujúcimi, či zasiahnutý objekt zostane v celku.

 

Nicolas Vandenberghe a jeho tím z Aix-Marseille University sa však zamerali na niečo iné. Rozhodli sa študovať pukliny v objektoch, ktoré boli vystavené podmienkam, aké nedokážu zniesť. Uvažovali nad tým, či by sa dalo charakteristikami puklín zistiť niečo o vlastnostiach nárazu, ktorý ich spravil. O to sa predtým ešte žiaden vedecký tím nepokúsil.

V ich experimente, vedci použili ako ciele malé štvorcové platničky plexiskla hrubé od 0,5 až po 3 milimetre a ako projektily použili 4 milimetre hrubé oceľové guľôčky vystrelené puškou s natlakovaným vzduchom. Puška strieľala guľôčky rýchlosťou do 432 km/h. Keďže tím vedel, že pukliny sa vytvoria v priebehu mikrosekúnd po náraze, vedci použili kameru schopnú zachytiť 30 000 obrázkov za sekundu. Rozstrelili vyše 100 platničiek a následne počítali pukliny s tvarom podobným hviezdici, vychádzajúce z miesta penetrácie.

Fotografické dôkazy odhalili jasnú súvislosť: po zohľadnení materiálu a jeho hrúbky bol počet puklín vždy zvýšený na dvojnásobok po každom štvornásobnom náraste rýchlosti guľôčky. Napríklad guľôčka letiaca 70 km/h spravila v 1 milimeter hrubom plexiskle 4 pukliny, kým guľôčka letiaca rýchlosťou 208 km/h spravila 8 puklín.

Alan Zehnder z Cornell University povedal, že princíp využitý v tejto štúdii je dobre premyslený, avšak podotkol, že väčšina nárazov nevytvorí tak pravidelné hviezdicové pukliny, aké boli v štúdii porovnávané. Takisto podotkol, že objekty, použité v štúdii, boli oveľa menšie než reálne objekty. Platničky boli omnoho tenšie než sklo na autách alebo oknách a guľôčky boli omnoho menšie než letiace kamene, ktoré narážajú do okien automobilu.

Avšak aj napriek tomu je táto štúdia užitočná v pochopení hviezdicových puklín. Vandenbeeghe uvažuje, či by forenzní vedci dokázali využiť ich výskum v získavaní informácií z rozbitých okien na miestach zločinu, či by tento výskum pomohol archeológom rekonštruovať rozbitú keramiku, alebo či by sa takýmto spôsobom dali odhadnúť kolízie vytvárajúce pukliny na povrchoch planét alebo mesiacov.

Prevzaté z originálu "Counting cracks in glass gives speed of projectile" na sciencenews.org

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,27
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.