picture

Philips vyvinul doteraz najúspornejšiu žiarivku

22.6.2013 00:12:24 | Ján Klučár
Philips | Počet zobrazení: 2845x

Nová TLED žiarivka je dvojnásobne účinnejšia než jej predchodca, bežná lineárna žiarivka. TLED predstavuje náhradu trubicových žiariviek na báze LED, pričom naďalej spĺňa prísne kritéria kvality svetla v kancelárskych priestoroch.

 

Prototyp novej generácie TLED potvrdil v reálnych prevádzkových podmienkach vyšší svetelný výkon. Poskytuje teda pri rovnakej spotrebe energie až dvakrát viac svetla. Z wattového výkonu dokáže získať 200 lúmenov teplého bieleho svetla, na rozdiel od bežnej lineárnej žiarivky, ktorej svetelný výkon je 100 lúmenov na watt. Pre porovnanie, klasická žiarovka má výkon 15 lúmenov.

Nová technológia žiariviek TLED má v prvom rade nahradiť lineárne žiarivky používané v kanceláriách a priemysle. Tie sú dnes na svete použité vo viac ako polovici svietidiel.

Nové TLED žiarivky sú dvakrát efektívnejšie ako žiarivky, vďaka čomu prinesú výrazné úspory. Len v USA spotrebujú žiarivky ročne 200 terawatthodín energie. Ak by sa nahradili TLED žiarivkami, spotreba by klesla ročne o 100 terawatthodín, čo je porovnateľné s výkonom 50 stredne veľkých elektrární. Znamená to tiež úsporu 12 miliárd dolárov a odľahčenie atmosféry o 60 miliónov ton vyprodukovaného CO2.

Až 19% celosvetovej produkcie energie sa spotrebuje na osvetlenie. Zníženie nákladov, ktoré TLED žiarivky prinesú, bude teda výrazné. Uvedenie na trh pre koncových zákazníkov sa očakáva v roku 2015 a Philips predpokladá, že TLED žiarivky v budúcnosti úplne nahradia žiarivky a bežné žiarovky.