picture

SAV si pripomenula 60. výročie založenia

22.6.2013 00:27:46 | Ján Klučár
Sllovenská akadémia vied | Počet zobrazení: 2684x

Šesť desaťročí Slovenskej akadémie vied si pripomenuli dnes v Bratislave aj oceňovaním osobností spoločenského života, bývalých predsedov tejto inštitúcie a viacerých univerzít.

 

Výročie prijatia zákona o Slovenskej akadémii vied si dnes, presne šesťdesiat rokov po jeho schválení v Slovenskej národnej rade, pripomenuli na slávnostnom programe v Bratislave. Zúčastnil sa ho prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, predseda vlády Robert Fico, jej členovia, funkcionári univerzít, akademici a ďalší hostia. Na stretnutí pripomenuli obdobia, ktorými vedecká činnosť na Slovensku za šesť desaťročí prešla. Teraz má Slovenská akadémia vied 56 vedeckých ústavov, 13 ostatných pracovísk, robí v nej 1 800 vedeckých pracovníkov a vyše pol tisícky doktorandov. Výsledky ich výskumu publikujú svetové vedecké magazíny.
Predseda SAV Jaromír Pastorek pri tejto príležitosti okrem iného poďakoval všetkým, čo tvoria akademickú obec, teda vedcom a kolegom z univerzít za rozvíjanie vedy a nadšenie pre ňu, ktoré odovzdávajú svojim nasledovníkom.

Na stretnutí ocenili osobnosti spoločenského života. I. Gašparoviča za jeho iniciatívu a podporu SAV, podporu dobrej vedy a výskumu na Slovensku a R. Fica okrem iného aj za podporu špičkových vedcov. Prezident i premiér vo svojich príhovoroch poďakovali generáciám slovenských vedcov. I. Gašparovič pri tejto príležitosti povedal, že budúcnosť slovenskej vedy vidí v jej celospoločenskej podpore, čo považuje za predpoklad, aby bolo Slovensko konkurencieschopným štátom. Premiér zdôraznil, že po dvadsiatich rokoch prešľapovania vo vednej politike chce vláda tento vývoj zmeniť, okrem iného pracovať napríklad aj na zastavení úniku mozgov.

Za dlhoročne nadštandardné vzťahy so SAV ocenili aj Jiřího Drahoša, predsedu Akadémie vied Českej republiky. Ale tiež bývalých predsedov SAV - endokrinológa Ladislava Macha, endokrinológa a nefrológa Branislava Lichardusa a fyzika Štefana Lubyho.

Ocenili aj sedem slovenských vysokých škôl: bratislavskú Ekonomickú univerzitu, Slovenskú technickú univerzitu a Univerzitu Komenského, nitriansku Slovenskú poľnohospodársku univerzitu, košickú Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika, Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici a košickú Univerzitu veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Slovenská akadémia vied je samosprávna vedecká inštitúcia zameraná na rozvoj vedy, vzdelanosti, kultúry a ekonomiky. Hlavným poslaním SAV a jej organizácií je realizovať základný a aplikovaný výskum v širokom spektre technických, prírodných, humanitných a spoločenských vied. Výskumnou činnosťou sa SAV usiluje rozvíjať poznanie na medzinárodnej úrovni, pričom rešpektuje aktuálne potreby slovenskej spoločnosti a domácej kultúry. Organizácie akadémie sa v spolupráci s vysokými školami podieľajú na vzdelávaní, najmä výchovou mladých vedcov, ale i pedagogickou aktivitou na vysokých školách. Prostredníctvom bilaterálnych a multilaterálnych vedeckých medzinárodných a domácich projektov, osobitne zo zdrojov štrukturálnych fondov EÚ, a členstva v medzinárodných asociáciách a inštitúciách rozvíja SAV rozsiahlu medzinárodnú spoluprácu, čím začleňuje slovenskú vedu do nadnárodného kontextu.