ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Tropická chrípka sa šíri „zlým smerom“

11.6.2007 11:48:13 | Q
Nature | Počet zobrazení: 1290x

V Brazílii nezačína chrípková epidémia v zaľudnených mestách.

Názor, že chrípková epidémia začína v miestach s veľkou hustotou obyvateľstva a odtiaľ sa ďalej šíri, nemusí byť v tropických častiach sveta pravdivý.

 

Podľa novej štúdie začína epidémia v Brazílii na menej obývanom severe odkiaľ sa šíri do miest na juhu. Zistenie ukazuje na fakt, že väčší vplyv na šírenie choroby ako hustota osídlenia v Brazílii má miesta klíma. Môže to súvisieť so spôsobom šírenia chrípky v tropických oblastiach.

Nikto úplne nechápe ako vzniká sezónna chrípková epidémia, ale hlavnú rolu v tom hrá zrejme ľudské správanie. V miernych podnebných pásmach sa s príchodom jesene ľudia uťahujú do vnútra svojich obydlí a vytvárajú tak viac zaľudnené prostredie, ktoré je ideálne na rozšírenie choroby vedúce k zimnému obdobiu chrípok. Šíreniu choroby pomáhajú aj letiská a iné dôležité dopravné uzly. V tropických častiach sveta je ťažšie definovať obdobie chrípky.

Vedci v Brazílii očakávali, že epidémia chrípky sa bude šíriť z veľkých miest ako sú Sao Paulo alebo Rio de Janeiro. Po preskúmaní lekárskych záznamov z rokov 2000 až 2005 a záznamov o šírení chrípky za posledných dvadsať rokov zistili, že je to presne opačne. Na juhu Brazílie sa chrípka začala šíriť vždy o 2-3 mesiace neskôr ako vznikla v džungli na severe krajiny. Znamená to, že chrípka prichádza z tropických oblastí, kde jej vírus prežíva celý rok.

Tím vedcov si myslí, že vplyv na spôsob šírenia chrípky majú rôzne podnebné podmienky. Na severe je od novembra do mája obdobie dažďov a na juhu je v tom čase zima. Spôsob akým podnebie vplýva na šírenie choroby však zatiaľ nie je známy.

Vedci v štúdii upozorňujú, že očkovanie populácie proti chrípke je účinné v rôznych častiach Brazílie v inom období. Dnes sú všetci očkovaní naraz a pre ľudí zo severných častí je už očkovanie neúčinné, keďže v tejto časti sa chrípka šíri skôr.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,04
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.