ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Posledný telegram na svete odošle v pondelok India

17.7.2013 00:06:58 | Ján Klučár
ekonomika.etrend.sk | Počet zobrazení: 2168x

Telegram bol súčasťou životov Indov 163 rokov, nahradili ho mobily a internet. Uplynulých 163 rokov menil beh životov ľudí po celom indickom polostrove poštový doručovateľ v kaki uniforme prinášajúci telegram.Rodiny touto cestou oznamovali narodenie potomkov a úmrtie blízkych, vláda ich takto informovala o voľných pracovných miestach a mladí milenci tak oznamovali svojim rodičom tajný útek. V pondelok štátna telekomunikačná spoločnosť v Indii, ktorá bola poslednou krajinou sveta používajúcou telegrafické služby vo veľkom rozsahu, odošle posledný telegram, píše agentúra AP.

 

Viac ako 900 miliónov Indov v súčasnosti vlastní mobilný telefón a 120 miliónov ľudí v krajine používa internet, pričom sa očakáva, že tieto čísla budú v nasledujúcich rokoch prudko stúpať. Textové správy a e-maily prenikajú v súčasnej dobe už aj do najchudobnejších oblastí indického vidieku. Indické úrady uvádzajú, že telegrafické služby, ktoré prevádzkuje štátny telekomunikačný gigant BSNL, sú stratové, pričom straty presiahli dve miliardy libier (2,3 miliardy eur). Vláda preto prehlásila, že už nie je ďalej ochotná niesť náklady na službu, ktorú označuje už len za nostalgiu.

„V súčasnej dobe pošlú Indovia len asi 5 000 telegramov denne,“ povedal nemenovaný predstaviteľ BSNL. „Pred príchodom faxu ich boli každý deň stotisíce,“ dodal.
„Telegramy sú v súčasnosti posielané len z oficiálnych dôvodov,“ hovorí Lata Haritová z dillískeho telegrafického úradu, ktorý sa nachádza pri Kašmírskej bráne a sídli v budove z čias britskej koloniálnej nadvlády. Pred ňou, podľa Haritovej, stávali pred iba 30 rokmi dlhé rady zákazníkov, dnes však úrad zíva prázdnotou. „K oznámeniu narodenia či úmrtia teraz ľudia využívajú mobilné telefóny,“ dodáva Haritová. Skutočnosť, že telegram prežil v Indii tak dlho je dôkazom, ako hlboko bola táto služba zakorenená v indickej spoločnosti. Telegrafisti boli hrdí na to, že sa stávali poslami tých najdôležitejších správ.

Baldžit Singh, ktorý sa stal telegrafickým úradníkom v roku 1972 a ktorý ide o pár mesiacov do dôchodku, spomína na šialenstvo, ktoré nasledovalo po zavraždení premiérky Indiry Gándhiovej v roku 1984. „Ľudia sa rútili do úradu, aby odoslali telegramy. Pracovali sme vtedy 24 hodín denne. Niekoľko dní sme sa vôbec nedostali domov,“ rozpamätáva sa Singh na obdobie politického chaosu a pouličných násilností, ktoré po atentáte nasledovali. V časoch najväčšej slávy telegramov pred 30 rokmi mala India 45 000 telegrafických staníc, z ktorých ostalo dnes iba 75. Mohla za to do značnej miery nespoľahlivá telefónna káblová sieť, ktorá bola modernizovaná až v 80. a 90. rokoch minulého storočia.

V mnohých odľahlých mestách a dedinách telegrafista poznal všetkých obyvateľov a ich rodinné pomery. Abilaša Kumáriová pochádzajúca z malého stredoindického mestečka Sitamau, ktorá dnes pracuje ako sociologička v Dillí, si spomína, ako bolo jej rodine prostredníctvom telegramu oznámené úmrtie bratranca pri nehode. „Telegram prišiel doručiť sám prednosta poštového úradu. Keď sme ho uvideli pri dverách, vedeli sme, že sa stalo niečo strašné,“ uviedla. Zatiaľ čo väčšina zvyšných telegrafických úradníkov dostane prácu v rámci telekomunikačnej spoločnosti, množstvo ďalších ľudí stratí možnosť prilepšenia si pri neformálnom poskytovaní služieb spojených s telegramami.

Džagdíš Čand Šarma sa takmer 35 rokov živil tým, že písal telegramy pre negramotných zákazníkov dillískeho telegrafického úradu, usadený na matraci v zaprášenom rohu nádvoria budovy. V 80. rokoch napísal denne 150 telegramov, v ktorých za malú odmenu krátko a jasne oznamoval zármutky aj radosti prichádzajúcich.

Článok bol prevzatý z ekonomika.etrend.sk

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,38
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.