ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Sneh v mladej slnečnej sústave

24.7.2013 00:12:09 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2139x

Prvýkrát sa podarilo pozorovať prstenec snehu okolo hviezdy. Tento sneh tvoriaci disk okolo ďalekej, mladej, Slnku podobnej hviezdy TW Hydrae by nám mohol pomôcť lepšie pochopiť formovanie planét a komét, faktory ovplyvňujúce ich zloženie a históriu slnečných sústav.

 

Na Zemi sa snežné vrstvy tvoria vysoko nad povrchom, kde klesajúce teploty menia vlhkosť vzduchu na sneh. Snehové prstence okolo mladých hviezd sa formujú podobne, vo vzdialených a chladných oblastiach prachového disku, z ktorého sa tvorí slnečná sústava. Voda s pribúdajúcou vzdialenosťou od hviezdy zamrzne ako prvá, čím sformuje prvý prstenec snehu. Ďalej od hviezdy je už dosť chladno na to, aby zamrzli aj vzácnejšie sa vyskytujúce molekuly ako oxid uhličitý, metán a oxid uhoľnatý. Tieto rôzne druhy snehu dajú zrnkám prachu lepkavú vonkajšiu vrstvu. Tá bráni zrnkám, aby sa pri kolízii od seba navzájom odrazili, čo hrá kľúčovú úlohu pri formovaní planét a komét. Sneh takisto zvyšuje množstvo pevnej hmoty a tým výrazne urýchľuje proces formovania planét.

Každý z týchto snehových prstencov (z vody, oxidu uhličitého, metánu a oxidu uhoľnatého) je spojený s formovaním konkrétnych typov planét. V našej slnečnej sústave by prstenec vodného snehu zodpovedal oblasti medzi Marsom a Jupiterom, kým prstenec snehu z oxidu uhoľnatého by zodpovedal oblasti okolo Neptúnu.

Snehový prstenec TW Hydrae, pozorovaný ALMA je prvým objaveným prstencom zo snehu oxidu uhoľnatého. TW Hydrae je od nás vzdialená 175 svetelných rokov. Astronómovia si myslia, že jej slnečná sústava sa podobá na tú našu, keď mala ešte len niekoľko miliónov rokov. Prítomnosť prstenca snežného oxidu uhoľnatého by však mohla mať aj iné dôsledky ako len formovanie planét. Ľadový oxid uhoľnatý je nevyhnutný pre vytvorenie metanolu, ktorý sa nachádza v komplexnejších organických molekulách potrebných pre život. Ak kométy preniesli tieto molekuly na mladé planéty podobné Zemi, mohli by tieto planéty mať nevyhnutný materiál na vytvorenie života.

Až doteraz sa ešte priamo nepodarilo pozorovať ľadové prstence, pretože sa formujú v relatívne tesnej oblasti stredovej roviny protoplanetárneho disku, čo znamená, že sa nedala zistiť ich presná poloha a veľkosť. Nad a pod týmito prstencami žiarenie hviezdy zabraňuje formovaniu ľadu. Koncentrácia prachu a plynu v stredovej rovine je potrebná pre odizolovanie tejto oblasti tak, aby sa mohli oxid uhoľnatý a iné plyny ochladiť a premeniť na ľad.

Teraz sa však tímu astronómov vďaka šikovnému triku podarilo nazrieť dovnútra disku, kde sa sformoval sneh. Namiesto hľadania snehu, ktorý sa priamo pozorovať nedá, hľadali molekulu známu ako diazenylium, ktorá jasne žiari v milimetrových vlnových dĺžkach a je preto dokonalým terčom pre teleskop, akým je ALMA. Táto krehká molekula je zničená v prítomnosti plynného oxidu uhoľnatého, a preto sa vyskytuje v pozorovateľných množstvách len v miestach, kde sa oxid uhoľnatý zmenil na sneh, takže ju už nemôže zničiť. Preto leží kľúč k nájdeniu snehu oxidu uhoľnatého v hľadaní diazenylia.

Vysoké rozlíšenie a citlivosť ALMA umožnili vedcom vystopovať prítomnosť a rozloženie diazenylia a definovať tak hranice snehového prstenca vo vzdialenosti približne 30 astronomických jednotiek (vzdialeností medzi Zemou a Slnkom) od hviezdy. Prstenec snehu oxidu uhoľnatého bol u TW Hydrae pozorovaný presne tam, kde podľa teórie mal byť.

Prevzaté z originálu "Snow in an Infant Solar System: A Frosty Landmark for Planet and Comet Formation" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,05
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.