ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Jedenie veľkého množstva pečeného alebo vysmážaného jedla obsahujúceho škrob počas tehotenstva môže podľa európskej štúdie ohroziť zdravie dieťaťa

11.8.2013 14:27:36 | Ján Klučár
ec.europa.eu | Počet zobrazení: 3536x

Project NewGeneris, ktorý získal dotáciu 13,6 milióna eur od Európskej únie, zistil, že existuje priame spojenie medzi konzumáciou chemikálie nazývanej akrylamid a hmotnosťou a obvodom hlavy dieťaťa. Akrylamid sa nachádza v jedlách, ako sú napríklad vyprážané zemiaky, lupienky, cereálie, kekse, alebo káva. Tento výskum je prvou štúdiou skúmajúcou úroveň akrylamidu priamo u novonarodených detí.

 

Vedci z NewGeneris monitorovali 1 100 matiek s deťmi z Dánska, Veľkej Británie, Grécka, Nórska a Španielska. Deti matiek konzumujúcich veľa akrylamidu boli v priemere o 32 gramov ľahšie a obvod ich hlavy bol o 0,33 cm menší v porovnaní s deťmi matiek s nízkym príjmom akrylamidu. Nízka hmotnosť dieťaťa pri pôrode je pritom výrazným rizikovým faktorom zdravia dieťaťa v prvých rokoch života a môže spôsobiť vznik chorôb akými sú kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka typu 2 alebo osteoporóza. Menší obvod hlavy môže spomaliť neuronálny vývoj.

Vedci z NewGeneris už dávnejšie preukázali, že akrylamid dokáže prejsť placentou k zárodku, avšak až teraz boli jeho účinky na dieťa priamo identifikované. Akrylamid je chemikália, ktorá sa tvorí pri varení jedla bohatého na škrob pri vysokých teplotách, napríklad pri vysmážaní alebo pečení. Čím je teplota vyššia a varenie dlhšie, tým je v jedle vyššia úroveň akrylamidu. Napríklad opečenejší chlieb obsahuje viac akrylamidu než chlieb opečený menej.

Na základe týchto zistení vedci z NewGeneris navrhujú, aby boli zavedené regulácie, ktoré obmedzia dovolené hodnoty akrylamidu v jedlách a aby boli tehotné ženy varované, že majú jedenie takýchto jedál znížiť na minimum.

Získané poznatky o vplyve akrylamidu sú jedným z prvých výsledkov projektu NewGeneris, ktorý je koordinovaný Maastrichtskou univerzitou a podieľa sa na ňom 25 výskumných inštitúcií zo 16 krajín Európskej Únie. Projekt sa začal v roku 2006 skúmaním vplyvu rôznych toxických chemikálií, či už karcinogénnych alebo poškodzujúcich imunitný systém nachádzajúcich sa v jedle, na nenarodené deti.

V rámci tohto výskumu sa tím NewGeneris zameral na takzvané biomarkery - chemické alebo biologické zmeny tekutín alebo tkanív ľudí, indikujúcich vystavenie týmto toxínom, bez toho, aby bolo treba čakať na vznik kompletného ochorenia. Skúmali biomarkery v krvi z pupočníkovej šnúry odobratej priamo pri pôrode. Tieto indikátory vystavenia matiek a ich detí rôznym toxínom boli následne porovnané so zoznamami o stravovaní, vyplnenými matkami a s následným vývojom detí.

Okrem akrylamidu skúmali vedci NewGeneris niekoľko ďalších toxínov nachádzajúcich sa v spracovanom jedle, tabakovom dyme, znečistenom vzduchu, kontaminovanom jedle a alkohole. Napriek tomu, že projekt formálne skončil v roku 2011, ohromné množstvo zozbieraných údajov sa doteraz spracúva. Ďalším zistením projektu bolo, že ak sa v strave matky nachádzali karcinogény, boli nenarodení chlapci viac ohrození leukémiou než nenarodené dievčatá.

S ďalšími očakávanými zisteniami v nasledujúcich mesiacoch je už teraz jasné, že ďalekosiahly prínos projektu NewGeneris by mohol byť výrazným míľnikom v pochopení vplyvu chemikálií na nenarodené deti. To by malo pomôcť našej spoločnosti zlepšiť zdravie ľudí.

Prevzaté z originálu "Eating high quantities of common foods during pregnancy can affect babies' health, EU study shows" na ec.europa.eu

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,76
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.