ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Únik rádioaktivity z Fukušimy bol horší než sa predpokladalo

16.8.2013 22:44:03 | Ján Klučár
buenosairesherald.com | Počet zobrazení: 2267x

Vysoko rádioaktívna voda z doničenej japonskej jadrovej elektrárne vyteká rýchlosťou 300 ton za deň a japonský premiér Shinzo Abe nariadil štátnu pomoc pri odstraňovaní následkov katastrofy. Toto odhalenie potvrdilo dohady, že prevádzkovateľ elektrárne - spoločnosť Tokyo Electric Power Co (Tepco) doteraz nedokázal plne vyhodnotiť spôsobené škody. Od ničivého zemetrasenia a následnej tsunami pritom uplynulo už 2,5 roka. Tepco len nedávno pripustila, že z elektrárne unikla voda.

 

Únik vody z elektrárne, ktorá sa nachádza 220 km severovýchodne od Tokia, by dokázal za týždeň naplniť olympijský bazén. Voda vteká do Tichého oceánu, diskutuje sa o tom, akú hrozbu predstavuje.

V januári tohto roku našli ľudia z Tepco ryby kontaminované vysokou úrovňou radiácie pri jednom z prístavov blízko elektrárne. Miestni rybári a nezávislí vedci už dávnejšie predpokladali, že rádioaktívna voda skutočne z elektrárne unikla, avšak Tepco ich tvrdenia poprela. Tetzu Nozaki, predseda federácie Fukushimských rybárov, povedal, že o najnovších odhadoch úniku vie len z reportáží.

Greenpeace pritom povedal, že ľudia z Tepco so strachom skrývali skutočnosť o únikoch vody pred verejnosťou, a že Japonsko by malo urgentne zavolať na pomoc medzinárodných expertov. Rianne Teule z Greenpeace International apeluje na japonskú vládu, aby urobila všetko, čo je v jej moci pre vyriešenie tejto situácie, vrátane zvýšenia transparentnosti okolo celého prípadu.

Americká US Nuclear Regulatory Commission si nemyslí, že kontaminovaná voda z Fukušimy sa dostane až k americkým územiam. V týždňoch po katastrofe dovolila japonská vláda spoločnosti Tepco vypustiť desaťtisíce ton kontaminovanej vody do Tichého oceánu. Avšak táto eskalácia krízy zvyšuje riziko toho, že odstraňovanie následkov katastrofy bude ešte dlhšie a nákladnejšie, pričom už teraz je odhadované, že plné odstránenie škôd bude trvať vyše 40 rokov a stáť 11 miliárd amerických dolárov.

Najnovšie zistenia prirodzene ešte viac znížili dôveryhodnosť Tepco kritizovanej za neschopnosť pripraviť elektráreň na zemetrasenie spojené s tsunami, za neistú reakciu k nešťastiu a za zakrývanie týchto nedostatkov. Tatsuya Shinkawa, vedúci jadrového krízového manažmentu japonského ministerstva ekonomiky, obchodu a priemyslu, povedal reportérom, že podľa zistení voda z elektrárne uniká už dva roky, avšak hovorca ministerstva dodal, že nie je isté ako dlho voda uniká v súčasnom množstve za deň.

Táto voda pochádza z územia medzi poškodenými reaktormi a oceánom, kde sa Tepco pokúsila zablokovať prúd kontaminovanej vody chemickým stvrdzovaním pôdy. Pozitívnou správou však je, že ak by kontaminovaná voda unikala skutočne dlhšie než dva roky rýchlosťou 300 ton za deň, výsledky radiačných testov v oblasti by boli oveľa horšie.

Prevzaté z originálu "Japan says Fukushima leak worse than thought, govt joins clean up" na buenosairesherald.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,32
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.