ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Dve čierne diery sformované z kolapsu jedinej hviezdy

8.11.2013 23:45:52 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2368x

Čierne diery - masívne objekty vo vesmíre s tak veľkou gravitačnou silou, že z nich nedokáže uniknúť ani svetlo - sa vyskytujú v rôznych veľkostiach. Existujú menšie, hviezdne čierne diery sformované smrťou hviezdy, a existujú supermasívne čierne diery, ktoré majú hmotnosť viac než miliardy našich Sĺnk. Počas miliárd rokov môžu menšie diery narásť a stať sa supermasívnymi tým, že absorbujú hmotu z ich okolia alebo tým, že sa spoja s inými čiernymi dierami. Avšak tento pomalý proces nedokáže vysvetliť prítomnosť supermasívnych čiernych dier v mladom vesmíre, kde sa nachádzali supermasívne čierne diery už miliardu rokov po Veľkom tresku.

 

Niektoré modely rastu supermasívnych čiernych dier obsahujú aj počiatočné čierne diery sformované zo smrti dávnych hviezd. Hmotnosť týchto počiatočných čiernych dier rastie akréciou, teda absorpciou materiálu alebo spájaním sa, avšak, aby mohli supermasívne čierne diery existovať už krátko po Veľkom tresku, museli by ich počiatočné čierne diery byť dostatočne veľké. Preto sa vedci zamerali na modely supermasívnych hviezd. Predpokladá sa, že tieto obrovské a exotické hviezdy existovali len krátko, v skorých rokoch vesmíru. Na rozdiel od bežných hviezd, supermasívne hviezdy sú stabilizované vlastným žiarením fotónov. V extrémne masívnej hviezde žiarenie fotónov - prúd fotónov smerujúcich od hviezdy generovaný vďaka extrémne vysokým vnútorným teplotám - tlačí plyn z hviezdy smerom od nej, teda presne opačným smerom, ako ho priťahuje gravitačná sila samotnej hviezdy. Keď sú tieto dve sily v rovnováhe, nazýva sa to hydrostatická rovnováha.

Počas svojho života sa supermasívna hviezda postupne ochladzuje vďaka strate energie vyžarovaním fotónov. Spolu s chladnutím sa hviezda stáva kompaktnejšou a jej centrálna hustota sa pomaly zväčšuje. Tento proces trvá niekoľko miliónov rokov, až kým hviezda nedosiahne určitú hustotu spôsobujúcu gravitačnú nestabilitu a nezačne sa jej kolaps.

Predchádzajúce štúdie predpovedali, že keď supermasívne čierne diery skolabujú, zachovajú si guľovitý tvar, prípadne sa ich tvar sploští rýchlou rotáciou. Takýto tvar sa nazýva axisymetrickou konfiguráciou. Na základe faktu, že hviezdy, ktoré sa otáčajú extrémne rýchlo, sú náchylné k preturbáciám, tím vedcov teraz predpovedal, že tieto preturbácie by mohli spôsobiť, že hviezda počas kolapsu získa tvar, ktorý nie je axisymetrický. Takéto najprv malé preturbácie by rýchlo rástli, až by nakoniec spôsobili fragmentáciu plynu vovnútri kolabujúcej hviezdy.

Vzniknuté fragmenty by obiehali stred hviezdy a naberali by hustotu z hmoty počas kolapsu. To by takisto zvýšilo ich teplotu. Potom by sa však objavil zaujímavý efekt. Pri dostatočne vysokej teplote by vzniklo dosť energie na spojenie elektrónov a pozitrónov ( antičastice elektrónov) do takzvaných elektrónovo-pozitrónových párov. Vytvorenie elektrónovo-pozitrónových párov by spôsobilo pokles tlaku, čo by kolaps ešte urýchlilo. Dva z fragmentov by pri tomto získali takú hustotu, že z oboch by sa sformovali čierne diery. Tieto dve čierne diery by najprv obiehali okolo seba, nakoniec by sa však spojili do jednej veľkej čiernej diery.

Tím vedcov pre tento inovatívny model použil superpočítače, ktorými simuloval supermasívnu hviezdu tesne pred kolapsom. Napriek tomu, že štúdia bola spravená na základe počítačových simulácií a je teda čisto teoretická, v praxi dokáže formácia a zlúčenie dvoch čiernych dier spôsobiť extrémne silné gravitačné vlny, ktoré pravdepodobne je viditeľné na okraji nášho vesmíru. Pozemné teleskopy, ako napríklad observatórium LIGO patriace Caltechu, hľadajú známky týchto gravitačných vĺn predpovedaných Albertom Einsteinom v jeho všeobecnej teórii relativity. V budúcnosti sa k nim pridajú aj vesmírne teleskopy, ktoré budú pre nájdenie gravitačných vĺn potvrdzujúcich túto teóriu vzniku čiernych dier potrebné.

Prevzaté z originálu "From One Collapsing Star, Two Black Holes Form and Fuse" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,10
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.