ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Veľké zásobárne pitnej vody pod oceánmi

9.12.2013 21:41:29 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 3284x

Vedci objavili obrovské zásobárne pitnej vody pod oceánmi, čím možno odvrátili hroziacu budúcu krízu nedostatku pitnej vody. Nová štúdia odhadla, že pod dnom kontinentálnych pobreží sa nachádza až pol milióna kilometrov kubických málo slanej vody. Táto voda by sa eventuálne dala využiť na pokrytie spotreby prudko sa rozvíjajúcich pobrežných miest. Jej zásoby sa našli pri pobreží Austrálie, Číny, Severnej Ameriky a Južnej Afriky.

 

Vincent Post z NCGRT a Flinders University povedal, že toto množstvo vody je stonásobne vyššie než množstvo vody získané spod zeme od roku 1900. Nájdené množstvo vody by dokázalo na desaťročia zaistiť dostatok pitnej vody viacerým lokalitám. Vedci už dávnejšie vedeli, že pod morským dnom sa nachádza pitná voda. No doteraz si mysleli, že ide o ojedinelý úkaz. Postov výskum však ukázal, že takéto zásoby pitnej vody sú v moriach bežné.

Tieto rezervy sa vytvorili pred státisícmi rokov, keď bola úroveň morí výrazne nižšia než dnes, a teda aj pobrežie kontinentov bolo podstatne ďalej. Keď pršalo, voda sa pod zemou hromadila aj na územiach, ktoré sú dnes pokryté oceánmi. Tieto oblasti pokrylo more až po tom, čo sa pred 20 000 rokmi začal topiť polárny ľad.

Viaceré zásobárne pitnej vody sú dodnes chránené pred morskou vodou vrstvami hliny a sedimentov. Tieto zásobárne sú podobné tým, čo sa nachádzajú pod pevninou a ktoré využíva väčšina sveta ako zdroj svojej pitnej vody. Podľa Posta sú dve možnosti, ako sa k tejto vode dostať. Buď sa postaví vrtná plošina v mori, alebo sa k vode urobia vrty zo súše alebo ostrovov. Morské vrty sú síce drahou záležitosťou, avšak stále má tento spôsob získavania vody cenovú, udržateľnostnú a environmentálnu výhodu oproti odsoľovaniu alebo výstavbe veľkých hrádzí.

Napriek tomu, že tento objav by mohol výrazne zmierniť dopad období sucha a nedostatku vody a krajiny majú vďaka nemu dodatočné zásobárne pitnej vody pri svojich pobrežiach, je treba s touto vodou zaobchádzať opatrne a nekontaminovať ju vŕtaním dier pri hľadaní ropy alebo zemného plynu. Takisto by sa zásobárne tejto vody nemali využívať na odstraňovanie oxidu uhličitého. Post nakoniec dodal, že tento zdroj vody nie je obnoviteľný. Keď vodu raz spotrebujeme, obnoví sa až vtedy, keď hladina morí opäť klesne, čo sa dá očakávať až vo veľmi ďalekej budúcnosti.

Prevzaté z originálu "Vast Freshwater Reserves Found Beneath the Oceans" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,65
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.