ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Do archívov za poznaním

13.12.2013 20:57:26 | Ján Klučár
| Počet zobrazení: 1359x

Históriu miest, rodov, obcí, cechov, podnikov, úradov, škôl ale aj štátne symboly nájdete v archívnych dokumentoch, vystavené sú teraz výnimočne na Bratislavskom hrade.

Pre záujemcov o históriu nielen z Bratislavy a širokého okolia je určená prebiehajúca výstava na Bratislavskom hrade s názvom Archívne klenoty. Ide o unikátnu prehliadku kultúrnych pamiatok zo slovenských archívov, ktoré boli po takmer štvrťstoročí predstavené verejnosti.

 

Slovenskí archivári touto formou pripomínajú sebe i verejnosti dvadsiate výročie vzniku republiky ako aj budúcoročné šesťdesiate výročie jednotnej organizácie archívnictva na Slovensku. „Takáto výstava sa naposledy konala takpovediac v predvečer nežnej revolúcie a stretla sa s veľkým ohlasom verejnosti. Sme preto veľmi radi, že sa nám znova podarilo takúto výstavu opäť usporiadať a z celého Slovenska za policajnej asistencie sústrediť vybrané dokumenty, ktoré sú bezprostredne či sprostredkovane späté so slovenskou štátnosťou,“ uviedol Ladislav Vrtel, hlavný štátny radca pre heraldiku na Ministerstve vnútra SR. Na výstave, ktorá bude trvať do 2. februára, môžu záujemcovia vidieť archívne dokumenty, ktoré majú kľúčový význam pre históriu Slovenska a Slovákov. Uvidia tam originály štátnych symbolov Slovenskej republiky, štandardy prezidenta republiky, originál najvýznamnejšieho dokumentu štátu – Ústavu Slovenskej republiky, najstarší rukopis našej štátnej hymny z roku 1844, či matričný záznam o narodení Milana Rastislava Štefánika z roku 1880. Medzi vystavenými dokumenty sa vynímajú aj iluminované listiny zdobené zlatom vrátane erbových listín pre Bratislavu (1436) a Košice (1423) alebo Zlatá bula Bratislavská (1464) a mnohé ďalšie výnimočné historické záznamy.

Archív je inštitúcia, kde sa prelína minulosť s budúcnosťou – sú v ňom sú uložené archívne materiály z rokov minulých, ktoré archivári postupným zhromažďovaním a sprístupňovaním pripravujú pre roky budúce. Zriaďovateľom štátnych archívov - Slovenského národného archívu, Štátneho ústredného banského archívu, štátnych archívov s regionálnou pôsobnosťou v Banskej Bystrici, Bratislave, Bytči, Košiciach, Levoči, Nitre, Prešove, ich pobočiek, ako aj Archívu hlavného mesta SR Bratislavy je Ministerstvo vnútra SR.

Vzhľadom na charakter a obsah archívnych dokumentov uložených v archívoch v Slovenskej republike im patrí významné a nezastupiteľné miesto v štátnej správe a samospráve, kultúre, vede a informačných štruktúrách spoločnosti.

Sieť štátnych archívov

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,29
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.