ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Jadrá oblakov bez hviezd ukázali, prečo sú niektoré hviezdy väčšie než ostatné

5.3.2014 23:42:12 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1539x

Prečo narastajú masívne hviezdy, ktoré majú aspoň 8-násobok hmotnosti Slnka, do tak veľkých rozmerov, keď väčšina hviezd v galaxii je oveľa menšia? Odpoveď na túto otázku sa pokúsil nájsť tím vedcov pomocou teleskopu ALMA, ktorým skúmali jadrá najtmavších, najchladnejších a najhustejších oblakov v galaxii. Tieto objekty, nazývané Infračervené Tmavé Oblaky, boli pozorované vo vzdialenosti približne 10 000 svetelných rokov v oblasti súhvezdia Orla.

 

Keďže jadrá týchto objektov sú tak masívne a husté, dalo by sa očakávať, že gravitácia by už prekonala tlak ich plynu, čo by malo za následok ich kolaps a formovanie hviezd veľkosti Slnka. Ak sa tak nestane, je to náznak toho, že oblak je uchovávaný pri živote iným faktorom. Jonathan Tan z Floridskej univerzity povedal, že v tomto prípade musí existovať nejaká sila, ktorá vyrovnáva silu gravitácie a tým reguluje formáciu hviezd. V tomto prípade sa naakumuluje obrovské množstvo materiálu. Tak vznikne zväčšený model formovania hviezdy. Ich výsledky naznačujú, že masívne hviezdy a hviezdy veľkosti Slnka vznikajú pomocou rovnakého mechanizmu, rozdiel je iba vo veľkosti oblakov, z ktorých vznikli.

Priemerné hviezdy, akou je aj Slnko, začínajú ako husté, no relatívne ľahké koncentrácie vodíku, hélia a iných stopových prvkov vovnútri veľkého molekulárneho oblaku. Po tom, ako z oblaku plynu vzíde pôvodné jadro, materiál pod vplyvom gravitácie systematicky skolabuje smerom k jeho stredu. Pri tomto kolapse sa vytvorí rotujúci akréčny disk, v ktorom sa neskôr sformujú planéty. Keď hviezda nazhromaždí dosť hmoty, v jej jadre sa spustí jadrová fúzia a stane sa plnohodnotnou hviezdou.

Tento model dokáže kompletne vysvetliť, ako sa väčšina hviezd v našej galaxii sformovala, avšak na vysvetlenie formovania masívnych hviezd treba ešte niečo naviac. Bez dodatočného faktora by totiž boli všetky hviezdy v našej galaxii porovnateľnej veľkosti. V minulosti sa uvažovalo aj nad možnosťou, že existujú dva odlišné modely formovania hviezd - jeden pre Slnku podobné hviezdy a iný pre masívne.

Kľúčom k lepšiemu pochopeniu týchto záhadných javov bolo nájsť masívne jadrá, ktoré sú prvým štádiom zrodu masívnych hviezd. Tím vedcov teraz použil teleskop ALMA, aby v týchto jadrách našli unikátnu chemickú stopu - deutérium, s cieľom zistiť teplotu týchto oblakov. Deutérium je dôležité, pretože sa zvykne spájať s určitými molekulami v studenom prostredí. Keď hviezdy spustia svoju jadrovú fúziu a zohrejú okolitý plyn, deutérium sa rýchlo vytratí a je nahradené bežnejším izotopom vodíku.

ALMA detekoval veľké množstvo deutéria, čo naznačuje, že oblak je chladný a bez hviezd. To indikuje, že v tomto oblaku existuje sila, ktorá dočasne zabraňuje kolapsu jadra a tým dáva materiálu dostatok času, aby sa z neho mohla sformovať masívna hviezda. Vedci si myslia, že touto silou zabraňujúcou rýchlemu kolapsu, sú magnetické polia. Pozorovania ALMA ukázali objekty veľmi podobné objektom, z ktorých vznikajú Slnku podobné hviezdy, iba desiatky ráz zväčšené.

Prevzaté z originálu "Starless cloud cores reveal why some stars are bigger than others" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,00
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.