ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

„Geologické hodiny“ pomohli zistiť vek nášho Mesiaca

6.4.2014 23:12:50 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1553x

Medzinárodný tím planetológov určil, že náš Mesiac sa sformoval takmer 100 miliónov rokov po vzniku našej slnečnej sústavy. Tento záver je založený na meraniach a počítačových simuláciách protoplanetárneho disku, z ktorého sa sformovala Zem a ďalšie kamenné planéty našej slnečnej sústavy.

 

Tím francúzskych, nemeckých a amerických vedcov simuloval rast kamenných planét (Merkúr, Venuša, Zem, Mars) z disku pozostávajúceho z tisícov úlomkov obiehajúcich okolo Slnka. Analyzovaním rastu Zeme v 259 simuláciách vedci objavili vzťah medzi okamihom, keď do Zeme narazil objekt veľkosti Marsu, ktorý vytvoril Mesiac, a množstvom materiálu, ktorý Zem absorbovala po tomto náraze.

Vylepšením simulácie s detailmi hmotnosti materiálu, ktorý Zem absorbovala akréciou po sformovaní Mesiaca, sa ukázal vzťah, ktorý dokáže určiť, kedy presne sa zrážka, ktorá vytvorila Mesiac, udiala. Toto sú prvé „geologické hodiny“ skorých fáz vývoja našej slnečnej sústavy, ktoré nie sú založené na meraniach a interpretáciách rádioaktívneho rozpadu jadier atómov.

Seth Jacobson z francúzskeho Observatory de la Cote d’Azur povedal, že tento vzťah sa ukázal vo všetkých simuláciách, ktoré urobili, a takisto sa vyskytoval v záznamoch predchádzajúcich simulácií. Publikovaná literatúra poskytla odhady hmotnosti materiálu nazbieraného Zemou po vytvorení Mesiaca. Iní vedci dávnejšie preukázali, že nadbytok prvkov, ktoré sa zvyknú chemicky spájať so železom v zemskom plášti, je priamo úmerný hmotnosti materiálu nazbieraného po sformovaní Mesiaca.

Pomocou týchto geochemických meraní sa zistilo, že Mesiac sa sformoval 95 miliónov rokov (s možnou nepresnosťou v rozmedzí 32 miliónov rokov) po vzniku slnečnej sústavy. Tento odhad sa zhoduje s niektorými interpretáciami rádioaktívneho datovania, avšak iné takéto interpretácie si s týmto odhadom protirečia. Keďže nová datovacia metóda je nezávislým a priamym meraním veku Mesiaca, pomáha určiť, ktoré rádioaktívne datovania sú pri vyriešení tohto problému najužitočnejšie.

Prevzaté z originálu "'Geologic clock' helps determine moon's age" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,56
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.