ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Pukliny v Plutovom mesiaci by mohli indikovať, že kedysi mal podzemný oceán

17.6.2014 00:17:11 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1632x

Pluto je veľmi vzdialeným svetom. Obieha okolo Slnka vo vzdialenosti 29-krát väčšej než Zem, čo mu dáva povrchové teploty okolo - 229 °C. Takéto teploty neumožňujú, aby na povrchu Pluta bola tekutá voda a jeho mesiace na tom nie sú o nič lepšie. Vďaka svojej vzdialenosti a malej veľkosti zostávajú Pluto a jeho mesiace len málo preskúmané, avšak v júli 2015 sa k nim dostane prvý pozemský návštevník, sonda New Horizon patriaca NASA.

 

Alyssa Rhoden z Goddard Space Flight Center povedala, že vyvinuli viacero modelov puklín na povrchu Charónu. Ktorý z týchto modelov bude najviac zodpovedať skutočnosti, sa určí na základe hrúbky jeho povrchovej ľadovej vrstvy, stavby vnútra mesiaca (do akej miery sa dokáže deformovať) a vývinu jeho obežnej dráhy. Spojením pozorovaní New Horizon a toho správneho modelu Rhoden dúfa, že budú schopní určiť, či Charón kedysi mal podzemný oceán.

U niektorých mesiacov okolo plynných obrov našej slnečnej sústavy sa pomocou povrchových puklín podarilo nájsť známky takéhoto podzemného oceánu - u Jupiterovho mesiaca Európa a Saturnovho Enceladu. Keď sa Európa a Enceladus pohybujú po svojej obežnej dráhe, silové pôsobenie medzi ich planétou a jej ďalšími mesiacmi zabraňuje tomu, aby tieto mesiace obiehali okolo planéty po kruhových dráhach. Elipsovité dráhy namáhajú vnútro mesiaca a spôsobujú pukanie jeho povrchu. Predpokladá sa, že teplo z vnútorného pohybu predĺžilo životnosť podzemných oceánov Európy a Enceladu. V prípade Charónu vedci zistili, že elipsovitá dráha v minulosti mohla spôsobiť vnútorné trenie a pukliny. Charón je nevídane masívny v porovnaní so svojou planétou. Jeho hmotnosť je až osmina hmotnosti Pluta, čo je rekord v našej slnečnej sústave. Predpokladá sa, že sa sformoval oveľa bližšie k Plutu po tom, čo náraz vesmírneho telesa vyvrhol z povrchu Pluta veľké množstvo materiálu. Tento materiál obiehal okolo Pluta a po čase sa pôsobením gravitácie zhlukol a sformoval Charón a menšie Plutove mesiace. To znamená, že kedysi ich vzájomná gravitácia spôsobovala silný tlak na ich povrchy. Tento efekt podľa predpokladov spomalil rotáciu Pluta, ktorej rotačná energia sa presunula na Charón a urýchlila ho tak, že sa od Pluta vzdialil.

PR odkaz: Virtuálne sídlo pre podnikanie od 19 € na mesiac

Rhoden povedala, že podľa jej modelov by stačilo len minimálne sploštenie obežnej dráhy Charónu, aby vytvorilo povrchové pukliny, aké sa dajú vidieť na Európe. Ak by teda na Charóne žiadne pukliny nenašli, jasne by to obmedzilo sploštenie jeho obežnej dráhy a výšku teploty, ktorú jeho vnútro mohlo kedysi mať. Dodala, že jej výskum určil, čo presne máme hľadať, keď New Horizon dorazí k Plutu. Pozorovania teleskopmi ukázali, že obežná dráha Charónu je v dnešnej dobe stabilná a predstavuje kružnicu so spomalením rotácie oboch telies do takej miery, že sú k sebe obrátené vždy tou istou stranou. Táto obežná dráha negeneruje dostatočný vnútorný tlak, takže ak v Charóne bol kedysi vnútorný oceán, dnes už môže byť zamrznutý. Keďže tekutá voda je pre výskyt života v nám známej forme potrebná, oceány Európy a Enceladu sú považované za miesta, kde by sa mimozemský život mohol nachádzať. Avšak život potrebuje aj využiteľný zdroj energie a bohatú zásobu kľúčových prvkov ako uhlíku, dusíku a fosforu. Doteraz sa nevie, či tieto oceány takéto prvky obsahujú, alebo či vôbec existovali dosť dlho na to, aby sa v nich život vyvinul. Rovnaké otázky by museli byť zodpovedané aj pri skúmaní potenciálneho podzemného oceánu pod ľadovou kôrou Charónu.

Prevzaté z originálu "Cracks in Pluto's moon could indicate it once had an underground ocean" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,52
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.