ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prečo bol kôň Eclipse taký dobrý?

14.6.2007 13:30:20 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2705x

Prečo bol kôň Eclipse taký dobrý?

Vedci z Kráľovského veterinárneho ústavu Veľkej Británie a univerzity v Cambridge skúmajú, čo spôsobilo, že kôň Eclipse nebol v 18. storočí porazený v žiadnych pretekoch. Genetický výskum ponúka pohľad na začiatky pretekárskeho rodu plnokrvníkov, do ktorého patrí aj senzačný víťaz derby v roku 1867, Hermit.

 

Kôň Eclipse nebol porazený na žiadnych pretekoch v rokoch 1769 – 1770 a veľmi skoro skončil pretekársku kariéru, pretože nemal s kým pretekať. Medzi jeho potomkov patria Kauto Star, Desert Orchid a takmer všetky čistokrvné dostihové kone.

V rámci projektu odkrývania minulosti slávnych plnokrvníkov vedci odobrali a skúmali vzorku DNA zo zubov koňa Eclipse.

Eclipse bol asi najslávnejším koňom histórie. Vyhral 18 pretekov a zvyčajne o 10 až 20 furlongov (2000 až 4000 metrov). V tých dňoch boli preteky na rovine oveľa dlhšie. V konskom svete hrá genetika stále väčšiu úlohu, keď dokáže vysvetliť, prečo sú niektoré kone viac náchylné na chorobu alebo zranenie v tréningu.

Výskum ukázal, že dnešné kone pochádzajú všetky z malej skupiny zvierat privezených z Blízkeho Východu a Severnej Afriky na začiatku 18. storočia. Práca veterinárov ďalej ukazuje črty, ktoré v jedincoch pretrvali aj celých 30 generácií od vzniku rodu.

Vedci sa zamerali zvlášť na koňa Eclipse. Zozbierali údaje z dobových malieb, CT vyšetrení jeho kostry a záznamov o pretekoch a vytvorili počítačové modely koňa.

Na základe jeho portrétov a súčasných informácií o pohybe koňa zrekonštruovali vedci jednu z jeho nôh a prišli k záveru, že legendárna rýchlosť bola spôsobovaná jej „priemernosťou“. Skvelý kôň tak musí byť viac ako len rýchlonohý, dokonca by mal byť v tomto smere len priemerným.

Na základe analýzy kostry vytvorili vedci modely pohybov koňa. Vytvorili počítačové končatiny a skúmali nielen to, prečo bol Eclipse taký rýchly ale aj ako dokážu kone udržiavať rovnováhu, keď každá z ich nôh je počas cvalu vo vzduchu viac ako 80% času a tiež aká je maximálna rýchlosť, ktorú môže kôň pri cvale dosiahnuť.

Zistili, že pre rýchlosť koňa je kľúčovou schopnosť rýchlo presúvať nohy, čo je ťažké pre veľké zvieratá s dlhými nohami. Eclipse bol menší ako súčasné dostihové kone. Nebol ničím neobyčajný, bol len absolútne dokonalý vo všetkých smeroch.

Kostru koňa Eclipse je teraz možné vidieť v budove Kráľovského veterinárneho inštitútu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,62
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.