picture

NASA pátra po spúšťači supernovy

18.8.2014 00:03:10 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1770x

Nové údaje zo sondy NASA Chandra ponúkli pohľad do okolia hviezdy pred tým, než vybuchla. Vedci si sľubujú, že by z týchto údajov mohli zistiť, čo najbližšiu zaznamenanú supernovu spustilo. Údaje o explózii z 21. januára tohto roku vylúčili možnosť, že by ju spôsobil biely trpaslík, ktorý absorboval príliš mnoho hmoty z blízkej hviezdy. V tomto prípade by sa okolo neho nachádzal oblak plynu, ktorý by po explózii vyžaroval intenzívne röntgenové lúče. Astronómovia pri skúmaní blízkej galaxie Messier 82, odkiaľ supernova pochádza, nenašli žiaden takýto zdroj, čo naznačuje, že okolie explodovanej hviezdy bolo chudobné na materiál.

 

Raffaella Margutti z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics povedala, že paradoxne, veľa sa o tejto supernove naučili práve vďaka tomu, že nič nenašli. Vedci si myslia, že supernova SN 2014J bola možno spôsobená spojením dvoch bielych trpaslíkov a sú nutné ďalšie pozorovania, aby sa táto hypotéza dala buď potvrdiť, alebo vyvrátiť. Eliminovanie jednej možnosti je sľubný krok vpred, avšak treba možnosti ešte zúžiť, až kým nezostane len jedna z nich.
 
Supernovy rovnakého typu ako SN 2014J sa zvyknú používať na počítanie vzdialenosti vo vesmíre a zohrali kľúčovú úlohu pri zistení faktu, že vesmír sa stále rýchlejšie a rýchlejšie rozpína. SN 2014J a jej galaxia sú od nás vzdialené len 12 miliónov svetelných rokov, čo vedcom dáva unikátnu možnosť pozorovať detaily, ktoré by u vzdialenejších supernov nebolo možné zachytiť.

Prevzaté z originálu "NASA's Chandra Observatory searches for trigger of nearby supernova" na sciencedaily.com