ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Možnosti úniku z vesmírnej stanice ISS

18.6.2007 14:20:28 | Q
National Geographic | Počet zobrazení: 1362x

Astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS opravujú počítač, ktorý riadi systémy nevyhnutné pre výrobu kyslíka a orientáciu stanice vzhľadom na Slnko. Napriek tomu, že oficiálne zdroje NASA informujú, že problém dokážu opraviť, je stále aktuálnejšou otázka, akým spôsobom môže byť v prípade nebezpečenstva starnúca stanica ISS evakuovaná.

 

Ako sa môže posádka dostať domov?

Možnosť 1 – Evakuácia pomocou raketoplánu 

Na palube ISS je momentálne 10 ľudí – sedem z raketoplánu Atlantis a traja stáli obyvatelia. Na stabilnej obežnej dráhe dnes udržujú vesmírnu stanicu pomocné motory raketoplánu Atlantis, palivo však bude stačiť len na pár dní. Všetci ľudia by sa teda mohli naspäť dostať pomocou raketoplánu Atlantis.

Možnosť 2 – Únikový modul 

Astronauti z vesmírnej stanice prichádzajú a odchádzajú pomocou ruskej kozmickej lode Sojuz, ktorá je určená pre tri osoby. Jedna takáto loď ostáva po celý čas na vesmírnej stanici a slúži ako únikový modul. Pretože na stanici sú len traja stáli astronauti, všetci sa môžu zachrániť pomocou Sojuzu.

Nereálna možnosť – Zásobovacia loď bez posádky 

Vesmírna stanica je zásobovaná pomocou ruských vesmírnych lodí bez posádky. Tie sa však domov nedostanú. Nie sú navrhnuté pre návrat. Odnesú zo stanice odpadky a spolu s nimi pri návrate zhoria v atmosfére.

-----------------------------------------------------------

Ak by bolo nutné vykonať evakuáciu, bolo by na to dosť času. Na stanici funguje dosť systémov na to, aby mohla byť riadená a navádzaná zo Zeme, preto nie je na mieste obava, že odborníci nedokážu ukončiť projekt korektným spôsobom bez ohrozenia životov. Existuje aj nádej na návrat a obnovenie nefungujúcich systémov.

Niečo podobné museli odborníci spraviť v roku 1973, keď bola obývaná vesmírna stanica Skylab. Pred nástupom na palubu museli astronauti zapnúť systémy vyrábajúce kyslík.

Porucha počítačov vznikla pri montovaní konštrukcie, ktorá mala pomôcť zvýšiť výkon elektrárne na stanici o 20 kilowattov. Problém je zrejme v softvéri, ktorý vypína hlásiče požiaru a sústavne reštartuje všetky počítače.

Počítač je potrebný na riadenie manévrovacích motorov stanice, ktoré ju pomáhajú udržať v žiadanej polohe vzhľadom na Slnko, ktorá je nevyhnutná pre generovanie elektriny a ochranu niektorých častí stanice pred prehriatím vplyvom väčšieho slnečného žiarenia.

Nie je to prvýkrát, kedy mala stanica ISS problémy. V roku 2005 sa pokazilo zariadenie na výrobu kyslíka a v roku 2004 museli ruskí kozmonauti vypracovať krízový plán pri meškaní zásob spôsobených haváriou raketoplánu Columbia. Oba problémy vyriešila dodávka zásob ruskou loďou bez posádky. Súčasný problém musí byť ale vyriešený pred tým, ako raketoplán Atlantis opustí stanicu.

Stanica má rezervnú zásobu kyslíka na 56 dní. Počítač však riadil aj polohu stanice. Toto za neho teraz robia motory raketoplánu Atlantis.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,13
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.