
Obrovské hory dodávali dávnym formám života živiny
20.10.2014 20:32:58 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1307x
Vedci sa domnievajú, že obrovské pohorie superkontinentu Gondwany spred 600 miliónov rokov, siahajúce od západnej Afriky až po severovýchodnú Brazíliu, zásobovalo pri svojej postupnej erózii oceány živinami, čo mohlo pomôcť naštartovať život na Zemi.
Toto pohorie bolo veľkosťou podobné Himalájam a podobne ako Himaláje, aj ono bolo intenzívne ohlodávané eróziou. Keď boli sedimenty z neho odplavené do oceánov, poskytli, podľa Daniely Rubatto z Austrálskej národnej univerzity, dokonalú zmes živín pre začiatky života na Zemi.
Rubatto povedala, že vedci už dávno predpovedali potrebu podobného procesu na vysvetlenie zmeny chemického zloženia oceánov počas histórie Zeme. Táto štúdia poskytuje najstarší známy záznam tak veľkého pohoria na povrchu Zeme. Dané pohorie bolo sformované kolíziou dvoch kontinentov, pri ktorej sa úlomky z roztrieštenej zemskej kôry dostali až do hĺbky 100 kilometrov do zemského plášťa. Pozostatky úpätí týchto veľhôr boli objavené Carlosom Ganade de Araujo zo Sao paulskej univerzity v severovýchodnej Brazílii, Togu a Mali a ich analýza ukázala, že majú rovnaký vek a boli sformované v rovnakej hĺbke.