picture

Najstarší kamenný nástroj na svete

6.1.2015 00:10:02 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1479x

Vedcom sa nedávno podarilo objaviť doteraz najstarší kamenný nástroj na svete. Nástroj našli v Turecku a jeho nález ukázal, že ľudia sa rozšírili z Ázie do Európy už pred 1,2 milióna rokov, čo je o mnoho skôr, než sa doteraz predpokladalo. Náhodne objavený, ľuďmi spracovaný kremeň zo západotureckej rieky Gediz bol vedcami z Veľkej Británie, Turecka a Holandska podrobený detailnej analýze s cieľom zistiť, kedy bol vyrobený.

 

Danielle Schreve z Londýnskej univerzity povedala, že nový objav zlepšil naše vedomosti o načasovaní a trasách, akými sa dávni ľudia sťahovali do Európy. Vedci použili presné rádioizotopické datovanie a paleomagnetické merania lávy staršej a mladšej než kamenný nástroj a zistili tak, že dávni ľudia sa v tejto oblasti nachádzali pred 1,24 až 1,17 milióna rokov.
 
Schreve našla kamenný nástroj pri skúmaní sedimentov rieky. Pri tomto výskume si všimla ružovkastý kameň, ktorý keď zodvihla, uvidela jasné znaky ľudského spracovania. Predchádzajúci najstarší kamenný nástroj v Turecku vedci našli v roku 2007, avšak nepodarilo sa ho presne datovať. O to významnejší úspech je zostavenie spoľahlivej chronológie terajšieho nálezu.

Prevzaté z originálu "Oldest stone tool ever found in Turkey discovered" na sciencedaily.com