picture

Odolný grafén

12.1.2015 00:15:04 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2996x

Odolnosť najpriesvitnejšieho, najľahšieho a najohybnejšieho materiálu na vedenie elektrického prúdu voči extrémnym podmienkam, by podľa novej štúdie mohla spôsobiť revolúciu v elektronickom priemysle. Vedci zistili, že materiál odvodený z grafénu dokáže vydržať dlhodobé vysoké teploty a vlhkosť.

 

Tento materiál dokázal zniesť 100 percentnú vlhkosť pri izbových teplotách až 25 dní. Takisto dokázal vydržať pri teplote 150 °C (vo vákuu dokonca až 620 °C). Tieto vlastnosti robia GraphExeter atraktívnou alternatívou pre využitie v elektronických zariadeniach, ako napríklad inteligentných  zrkadlách a oknách, alebo slnečných článkoch. GraphExeter by takisto mohol predĺžiť životnosť obrazoviek a televízorov nachádzajúcich sa vo vlhkých prostrediach, napríklad v kuchyniach.
 
Monica Craciun a Saverio Russo z University of Exeter povedali, že výnimočná stabilita GraphExeteru v porovnaní s grafénom bola prekvapením, keďže GraphExeter je poskladaný z molekúl FeCl3, ktoré sa bežne pri izbovej teplote topia. Dodali, že kovový vodič, ktorý je stabilný pri teplotách nad 600 °C a je opticky priesvitný a ohybný by veľmi pomohol tiež vo vesmírnych aplikáciách a aplikáciách v jadrových elektrárňach.
 
Grafén je hrubý len jediný atóm a je tak najtenším materiálom schopným viesť elektrický prúd. Je veľmi ohybný a silný. Hneď po jeho objavení sa začali preteky o jeho prispôsobenie pre využitie v elektronike.

Prevzaté z originálu "Defying the Achilles heel of 'wonder material' graphene: Resilience to extreme conditions" na sciencedaily.com