Arktická ľadová čapička sa zošmykla do oceánu

30.1.2015 02:24:02 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2162x

Satelitné obrázky odhalili, že odľahlá arktická ľadová čapička sa od roku 2012 stenčila o 50 metrov, čo je približne šestina jej pôvodnej hrúbky. Tento objav podčiarkol trend úbytku ľadu v oblasti Austfonna, nachádzajúcej sa v rámci súostrovia Svalbard, počas posledných dvoch desaťročí. V dnešnej dobe sa úbytok ľadu urýchlil na stratu niekoľkých kilometrov za rok a topenie sa rozšírilo až do vzdialenosti 50 kilometrov od pobrežia.

 

Mal McMillan z University of Leeds povedal, že nový objav ukázal ako rýchlo sa dokážu ľadové čapičky meniť a aké ťažké je odhadnúť ich budúci vývoj a dopad na zvyšovanie morskej hladiny. Nové satelity, ako Sentinel-1A ESA, alebo CryoSat programu Copernicus, sú podľa McMillana veľmi efektívne v systematickom monitorovaní ľadových čapičiek a ľadových vrstiev.
 
Topiace sa ľadové čapičky a ľadovce sú zodpovedné za približne jednu tretinu nedávneho nárastu hladín morí. Napriek tomu, že vedci predpovedajú, že tieto formácie budú v budúcnosti strácať ľad ďalej, odhadnúť presný rozsah tohto javu je problematické kvôli nedostatku pozorovaní a zložitej povahe ich interakcie s okolitými klimatickými zmenami.
 
Existujú dôkazy, že teplota okolitého oceánu sa počas posledných rokov zvýšila, čo môže byť príčinou zmenšovania ľadovej čapičky. Andrew Shepherd z University of Leeds povedal, že dodnes zostáva neisté, či idú zvýšenie teploty vody v oceáne a úbytok ľadových čapičiek ruka v ruke, avšak zaznamenanie nových výsledkov do existujúcich modelov pohybu ľadu pomôže vo výskume možného budúceho vývoja týchto formácií. Vedci zúfalo potrebujú údaje z dlhodobého monitorovania takýchto javov počas budúcich rokov a desaťročí.

Prevzaté z originálu "Arctic ice cap slides into the ocean" na sciencedaily.com