picture

Dlhokrký „drak“ objavený v Číne

3.2.2015 02:32:23 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1490x

Paleontológovia oznámili objav nového druhu dlhokrkého dinosaura, ktorého fosílie sa našli v Číne. Tento druh patrí do skupiny dinosaurov nazývaných mamenchisauridy, ktoré sú známe extrémne dlhým krkom, ktorý v niektorých prípadoch predstavoval až polovicu dĺžky dinosaura, Väčšina sauropodov (dlhokrkých dinosaurov) mala krk, ktorý predstavoval len približne tretinu celkovej dĺžky dinosaura.

 

Qijianglong bol dlhý približne 15 metrov a žil v neskorej Jure, pred približne 160 miliónmi rokov. Jeho názov sa dá preložiť ako „drak Qijiangu“ (Qijiang sa nachádza blízko Čchung-čchingu). Nálezisko, kde sa fosílie našli, bolo objavené v roku 2006 stavebnými robotníkmi, ktorí pri kopaní narazili na obrovské krčné stavce. Na prekvapenie vedcov, hlava dinosaura stále priliehala k stavcom. Tetsuto Miyashita z Albertskej univerzity povedal, že je ojedinelé nájsť hlavu a krk dlhokrkého dinosaura spolu, keďže hlava je v porovnaní s krkom veľmi malá.
 
Qijianglong sa líšil od ostatných mamenchisauridov v tom, že jeho krčné stavce boli naplnené vzduchom, čo krk robilo výnimočne ľahkým keď zohľadníme jeho ohromnú veľkosť. Kĺby medzi stavcami ukázali, že krk bol (podobne ako stavebný žeriav) o veľa ohybnejší pri vertikálnych pohyboch, než pri horizontálnych.
 
Mamenchisauridy sa doteraz našli len v Ázii. Objav Qijianglonga naznačuje, že medzi jednotlivými mamenchisauridmi môžu byť také výrazné rozdiely, aké sú medzi dlhokrkými dinosaurami z iných svetadielov. Miyashita podotkol, že nikde sa nedajú nájsť dinosaury s dlhšími krkmi než v Číne. Nový objav ukázal, že tieto extrémne dinosaury prosperovali práve v izolácii od vonkajšieho sveta.
 
Miyashita si myslí, že mamenchisauridy sa vyvinuli do svojich rôznych foriem po tom, čo v Číne iné dlhokrké dinosaury vymreli. Dodnes je však záhadou prečo sa tieto dinosaury nerozšírili aj do iných svetadielov. Je možné, že kedysi boli izolované prirodzenou bariérou, ako napríklad morom. Keď sa neskôr táto bariéra stratila, prehrali súperenie s cudzími dinosaurími druhmi.
 
Kostra Qijianglonga je momentálne uložená v múzeu v Qijiangu. Miyashita dodal, že Čína je rodiskom mýtov o drakoch a je možné, že dávnym Číňanom sa raz podarilo vykopať kostru dlhokrkého dinosaura ako napríklad Qijianglonga. Ak sa taká udalosť naozaj stala, mohla byť zdrojom prvých legiend o drakoch.

Prevzaté z originálu "Long-necked 'dragon' discovered in China: Dinosaur's lightweight neck spanned half the length of its body" na sciencedaily.com. Autorom obrázku je Lida Xing z Albertskej univerzity.