ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Každý rok pribudne v oceánoch v priemere 8 miliónov ton umelohmotného odpadu

16.2.2015 01:25:10 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1384x

Už niekoľko desaťročí sa vedci snažia zistiť koľko umelohmotného odpadu sa dostáva do morí. Nová štúdia odhalila, že v roku 2010 sa do oceánov dostalo 4,8 až 12,7 miliónov ton umelej hmoty. Tento odpad pochádzal od ľudí žijúcich do vzdialenosti 50 kilometrov od pobrežia. V 192 pobrežných krajinách sa za rok 2010 vyprodukovalo až 275 miliónov ton umelohmotného odpadu.

 

Na zistenie množstva pribúdajúcej umelej hmoty v moriach vyvinula Jenna Jambeck z Georgijskej univerzity, so svojim tímom, rozsiahly model všetkých zdrojov morského odpadu. Tento model nie je obmedzený len na umelohmotný odpad, dokáže analyzovať prísun akéhokoľvek odpadu z rôznych krajín, čo môže výrazne pomôcť vytvoriť lepšie smernice o odstraňovaní odpadu.
 
Umelohmotnému znečisteniu oceánov sa vedci prvýkrát venovali na začiatku 70. rokov minulého storočia. O štyri desaťročia neskôr stále chýbali kvalitné odhady množstva a pôvodu tohto odpadu. Jedným z problémov je, že umelohmotný odpad je relatívne novým druhom odpadu. Umelá hmota sa na trhu objavila prvýkrát v 30. a 40. rokoch minulého storočia. Odstraňovanie odpadu vo svojej dnešnej forme vzniklo v Spojených štátoch, Európe a častiach Ázie uprostred 70. rokov minulého storočia. Pred tým sa odpad hádzal do neupravených jám. Jambeck si pamätá ako v detstve vynášala odpad na malé smetisko a pozerala, ako sa ním prehrabávajú medvede hľadajúce potravu.
 
Jambeck podotkla, že je až neuveriteľné ako odstraňovanie odpadu, jeho recyklácia a ochrana  zdravia a životného prostredia pokročili. Problém však je, že tieto nové metódy dodnes nie sú využívané na celom svete. Niektoré zo 192 pobrežných krajín stále nemajú žiadne formálne regulácie odstraňovania odpadu. Táto oblasť totiž býva jedna z posledných, ktoré sa rozvinú pri rozvíjaní krajiny. Čistá voda a kanalizácia mávajú prednosť.
 
Negatívny dopad nečistej vody a neprítomnosti kanalizácie na obyvateľstvo je akútny problém a je preto vždy riešený skôr. Odstraňovanie odpadu však nepredstavuje okamžitú hrozbu pre ľudí. Keď sa však začne odpad hromadiť, začne sa mu venovať čoraz viac pozornosti. S nárastom hrubého domáceho produktu prichádza aj nárast využívania umelých hmôt. V roku 2013 bolo po celom svete vyprodukovaných 299 miliónov ton umelej hmoty, čo je o 647 percent viac než v roku 1975. Umelá hmota sa tiež využíva na výrobu viacerých výrobkov určených na jedno použitie, ako napríklad obaly, fľaše alebo tašky.
 
Obrovský nárast produkcie umelej hmoty pochoval myšlienku, že všetok odpad sa dá jednoducho zahodiť do malých jám, kde sa nechá kým nevymyslíme čo s nim. Tento dnes už neplatný prístup bol zaužívaný pred obdobím plastov, keď sa odpad skladal zo skla, keramiky a zvyškov jedla.  Vtedy ľuďom stačilo odpad jednoducho spáliť a zakopať. Dnes bežný Američan vyprodukuje vyše dvoch kilogramov odpadu denne, z ktorého je až 13 % umelá hmota.
 
Prehľad o tom, koľko umelej hmoty sa dostane do morí je však len jedným dielom skladačky. Do oceánov sa dostane 4,8 až 12,7 milióna ton umelej hmoty ročne, avšak vedcom v tejto štúdii sa podarilo na hladine nájsť plávať len 6 350 až 245 000 ton.
 
Kara Levander Law zo Sea Education Association povedala, že štúdia, na ktorej sa podieľala, ukázala koľko odpadu sa nepodarilo nájsť. Toto obrovské množstvo umelej hmoty leží na morskom dne a plážach po celom svete.
 
Jambeck dodala, že kumulatívne množstvo umelohmotného odpadu v oceánoch dosiahne do roku 2025 až 155 miliónov ton. Podľa Medzinárodnej banky pre obnovu a rozvoj však bude produkcia odpadu naďalej rásť až do roku 2100. Táto štúdia však môže pomôcť zefektívniť manažment odstraňovania odpadu a vytvoriť tak potenciálne riešenia tejto nelichotivej situácie. Akékoľvek riešenie však bude efektívne len s koordináciou lokálnych a globálnych iniciatív.

Prevzaté z originálu "Magnitude of plastic waste going into the ocean calculated: 8 million metric tons of plastic enter the oceans per year" na sciencedaily.com. Autorom obrázku je Lindsay Robinson z Georgijskej univerzity.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,23
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.