ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Obraz svetla ako častice aj ako vlnenia

3.3.2015 02:11:57 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 3333x

Svetlo sa správa aj ako častica, aj ako vlnenie. Už od čias Einsteina sa vedci snažili pozorovať oba tieto aspekty svetla naraz, avšak podarilo sa im to až nedávno. Kvantová mechanika hovorí, že svetlo sa môže naraz správať ako častica, aj ako vlnenie, avšak až donedávna vedci nedokázali vytvoriť experiment, ktorý by ukázal obe stránky svetla naraz. V minulosti sme dokázali pozorovať vždy len jednu z týchto stránok.

 

Keď svetlo dopadne na kovový povrch, spôsobí emisiu elektrónov. Albert Einstein vysvetlil tento „fotoelektrický“ efekt svojho času inovatívnou teóriou - vyhlásil, že svetlo nie je len vlnenie (ako sa dovtedy predpokladalo), ale je aj prúd častíc. Napriek tomu, že od tejto doby sa podarilo experimentálne pozorovať oba charaktery svetla, jedno meranie vždy zachytilo len jednu stránku svetla.
 
Fabrizio Carbone z Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, so svojim tímom, vykonal experiment v ktorom použil na zaznamenanie svetla elektróny. Pulz laserového svetla bol namierený na kovový nanokábel. Laser dodal nabitým časticiam v nanokábli energiu a tie začali vibrovať. Svetlo sa v nanokábli šírilo dvoma smermi a keď sa vlny putujúce opačnými smermi stretli, sformovali novú vlnu, ktorá zdanlivo stála na mieste. Táto stojaca vlna sa stala zdrojom svetla pre celý experiment.
 
Vedci následne vystrelili prúd elektrónov blízko nanokábla, vďaka ktorému dokázali zaznamenať stojacu vlnu svetla. Pri interakcii so svetlom uväzneným v nanokábli sa elektróny buď urýchlili, alebo spomalili. Špeciálnym mikroskopom sa zaznamenala poloha, kde sa zmena rýchlosti udiala a Carboneho tím z toho vytvoril vizualizáciu stojacej vlny, ktorá prestavovala odtlačok vlnovej stránky svetla.
 
Tento experiment ukázal nielen vlnovú stránku svetla, ale aj časticovú. Keď sa elektróny priblížili k stojacej vlne svetla, „narazili“ do častíc tohto svetla (fotónov) a tento náraz ovplyvnil ich rýchlosť pomocou výmeny energie medzi fotónmi a nimi samými. Carbone dodal, že ich experimentom sa im podarilo prvýkrát priamo pozorovať kvantovú mechaniku, a jej paradoxnú podstatu. Prínos tohto prelomového výskumu však bude siahať aj mimo teoretických poznatkov o fyzike. Schopnosť zaznamenať a ovládať kvantové javy otvára úplne nové možnosti pre technológie budúcnosti, ako napríklad kvantovú výpočtovú techniku.

Prevzaté z originálu "First ever photograph of light as a particle and a wave" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,01
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.