picture

Sonda NASA je prvým umelým telesom, ktoré obieha trpasličiu planétu

7.3.2015 00:58:46 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1827x

Sonda Dawn, patriaca NASA, sa stala prvou sondou, ktorá obieha okolo trpasličej planéty. Dawn sa dostala do vzdialenosti približne 61 000 kilometrov od trpasličej planéty Ceres, ktorá ju následne gravitačne zachytila.

 

Marc Rayman z Jet Propulsion Laboratory NASA povedal, že keď bola Ceres v roku 1801 objavená, nazvali ju planétou. Neskôr ju začali označovať ako asteroid a najnovšie ju vyhlásili za trpasličiu planétu. Po 4,9 miliardy kilometrov dlhej ceste, ktorá trvala 7,5 roka, získala Dawn nový domov - Ceres.
 
Dawn nie je len prvou sondou, ktorá navštívila trpasličiu planétu, je tiež prvou, ktorá na svojej misii obiehala okolo dvoch vesmírnych objektov. V rokoch 2011 až 2012 obiehala okolo obrovského asteroidu Vesta a počas tohto obdobia poskytla vedcom tisíce fotografií. Ceres a Vesta sú dve najmasívnejšie telesá v hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom.
 
Najnovšie fotografie Dawn pochádzajú z 1. marca tohto roku, kedy odfotografovala Ceres ako je z veľkej časti v tieni, pretože jej dráha ju doviedla k strane Ceres, ktorá bude až do polovičky Apríla odvrátená od Slnka. Keď sa Dawn dostane nad svetlú stranu Ceres, ponúkne vedcom doteraz najostrejšie fotografie tohto vesmírneho telesa. Chris Russel z Kalifornskej univerzity dodal, že najbližší rok aj pol budú mať veľa práce, avšak na túto fázu misie Dawn sa veľmi dobre pripravili.

Prevzaté z originálu "NASA spacecraft becomes first to orbit a dwarf planet" na sciencedaily.com